Nema više Voltarena bez recepta

Farmaceuti su često pod pritiskom pacijenata koji inzistiraju da im se proda neki lijek.

25.10.2010.
12:16
VOYO logo

Prema kaznenim odredbama Zakona o lijekovima, za prekršaj izdavanja lijeka koji nije u skladu s odobrenjem za stavljanje lijekova u promet predviđena je kazna od 70 tisuća do 100 tisuća kuna za pravnu osobu te sedam do 10 tisuća kuna za fizičku i odgovornu osobu u pravnoj osobi.

Od sada niti Voltaren bez recepta

"Nadzor se nastavlja, a ciljano kontroliramo izdavanje antibiotika i psihotropskih lijekova, kao što su Apaurin, Praxiten i drugi lijekovi za smirenje. Ni prva ni druga navedena skupina lijekova ne smije se izdavati bez recepta. Kod antibiotika problema nema, oni se izdaju na liječnički recept, kako to i mora biti, no otkrili smo da se bez recepta masovno prodaju lijekovi za smirenje, unatoč tome što moraju ići na recept", rekla je za Večernji list Mirjana Lerman, načelnica odjela za farmaceutsku inspekciju u Ministarstvu zdravstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krvarenja, ovisnosti, štetne interakcije s drugim lijekovima i mnoge druge nuspojave glavni su razlog što uzimanje lijekova za smirenje i goleme većine drugih mora biti pod kontrolom liječnika. Činjenica je, navodi Lerman, da su farmaceuti često pod pritiskom pacijenata koji inzistiraju da im se proda neki lijek. Uz Analgin i drugi lijekovi za suzbijanje boli, kao što su popularni Voltaren ili Ibuprofen, te lijekovi za smirenje, kao što su Apaurin ili Praxiten, u većini ljekarni mogli su se bez problema kupiti bez recepta. Farmaceuti su uglavnom gledali kroz prste, a niti jedan od ovih lijekova, osim Ibuprofena u dozi od 200 mg, ne bi se smio prodati ako nije propisan na recept.

Klinički farmakolog prof. dr. Dinko Vitezić smatra da su kupnja i uzimanje različitih anksiolitika, lijekova za smirenje i za spavanje u nas posve neracionalni i da smo po tome vjerojatno među vodećima u Europi. Država bi o ovoj skupini lijekova trebala povesti edukativnu kampanju jer oni nisu bezazleni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tablete za smirenje Hrvati lani potrošili 5,5 milijuna kuna

Prema podacima Agencije za lijekove, za lijekove za smirenje, među kojima su najpoznatiji Apaurin i Normabel, hrvatski su građani u ljekarnama lani ostavili gotovo 5,5 milijuna kuna. Praxiten je među najprodavanijim lijekovima, koji se također masovno kupuje kao sedativ. Među najpopularnijim je lijekovima protiv boli Voltaren, za koji su pacijenti potrošili više od 22 milijuna kuna. Za Ibuprofen bez recepta je potrošeno 23 milijuna.

Nevjerojatan je podatak da su lani za elektrolite (kalcij, natrij, kalij, magnezij) građani u ljekarnama ostavili 37,5 milijuna kuna, za vitamin C 5,5 milijuna, za preparat ginko gotovo 10 milijuna kuna, za vitamine B kompleksa 7 milijuna. Mnogo toga ljudi kupuju bez medicinskih indikacija jer su skloni vjerovati reklami.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadoknada elektrolita organizmu je nužna poslije proljeva ili povraćanja, nema dokaza da veća koncentracija vitamina koristi organizmu, a zna se da višak nekih i šteti. Biljni preparati u kombinaciji s nekim lijekovima također mogu izazvati štetne nuspojave, kaže prof. Vitezić za Večernji list.

Prethodni članci:

arti-201006070365006 arti-201010180001006 arti-201010150006006 arti-201004220063006 arti-201007200081006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo