'KATASTROFA' / Pogađaju ih životne nedaće dobro poznate u Hrvatskoj: 'Glavni problem? Pare!'

'Mogu potvrditi da 90 posto nas želi izaći što dalje od ove zemlje', kaže Nikola.

31.3.2024.
7:33
VOYO logo

Sjeverna Makedonija je u krizi zbog pritiska Bugarske pa su pregovori s EU na čekanju. Uoči predsjedničkih i parlamentarnih izbora, tehničku Vladu po prvi puta vodi Albanac.

Skoplje, prijestolnica na političkom raskrižju Balkana i Bruxellesa, priprema se za još jedne "povijesne" izbore. U fokusu su životni standard, korupcija, pravosuđe i ulazak u EU. Životne nedaće i u Hrvatskoj dobro poznate.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prije je problem bio da kažem novac. Sada može da se nađe i dobar posao i sve, ali definitivno sustav ne funkcionira. Znači, katastrofa je", kaže Nikola. Umirovljenik Vladimir kaže da Makedonci žive loše. Na pitanje koji su glavni problemi odgovara: "Pare".

Image
Stravični zločin /

Makedonski ministar: 'Otmicu Vanje (14) organizirao je njen otac da bi izvukao novac od majke'

Image
Stravični zločin /

Makedonski ministar: 'Otmicu Vanje (14) organizirao je njen otac da bi izvukao novac od majke'

Vlast je zaboravila na obećanu reformu

Dva mandata na vlasti su socijaldemokrati. Postigli su pomake u medijskim slobodama i demokratizaciji zemlje, ali zaboravili na obećanu reformu pravosuđa. Ankete prednost daju opozicijskom VMRO-u, čiji je bivši predsjednik zbog korupcije osuđen na sedam godina i u bijegu je u Mađarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ono što zapravo zanima građane Republike Sjeverne Makedonije, to je da se napokon riješi korupcija, da se napokon uvedu one reforme u pravosuđu. Da napokon vidimo tu pravdu koju smo tražili godinama, pa reći ću i desetljećima unazad", kaže vanjskopolitička novinarka Kristina Atovska.

Važan dio kampanje bit će i ulazak u EU. Sjeverna Makedonija u čekaonici je već 20 godina, no zeleno svijetlo ne daju ni susjedi ni Bruxelles.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon pritiska Grčke, Makedonce sada ucjenjuju Bugari. Traže uvrštenje bugarske nacionalne manjine u Ustav, što je duboko podijelio zemlju.

Faktor stabilnosti

Iako je uz pomoć Francuske dogovor postignut, Vlada nije prikupila dovoljno ruku za dvotrećinsku većinu u parlamentu. Opozicijski VMRO protiv je sporazuma koji je preduvjet za ulazak u Uniju. Tko god osvoji vlast, u sastavljanju većine morat će se osloniti na albanske stranke koje podržavaju izmjenu ustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pobjednička koalicija morat će ili prihvatiti ustavne promjene ili nekako sastaviti Vladu bez Albanaca, a to bi značilo puno rizika za sigurnost i stabilnost Sjeverne Makedonije", smatra politički analitičar Sefer Selimi.

Faktor stabilnosti u ovom je trenutku aktualni predsjednik Stevo Pendarovski. Uoči predsjedničkih izbora, u anketama stoji bolje od Vlade, ali borba za drugi mandat bit će vrlo gusta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako nema puno ovlasti, ovog prozapadnog političara - analitičari vide kao branu od ruskog utjecaja, koji je vidljiv i na ovim izborima.

Mladi i obrazovani napuštaju zemlju

"Takav utjecaj Rusija ima i još uvijek pokušava i održava dobre veze s nekim ljudima u našim strankama", kaže Atovska. Smatra da u Bruxellesu jesu svjesni te opasnosti, ali dodaje: "Ali ono što meni nije jasno njihovi napori nisu malo veći da bi to spriječili".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok se ova članica NATO-a bori sa susjedima, ruskim utjecajem i korupcijom, najviše je razdire jedan toliko nam dobro poznati problem. U nekoliko godina zemlju je napustilo 10 posto stanovništva, mladih i obrazovanih.

"Mogu potvrditi da 90 posto nas želi izaći što dalje od ove zemlje", kaže Nikola.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I to je ukratko Sjeverna Makedonija. Divna zemlja koja desetljećima čeka promjene, bolji život, Europu. Puno je želja pred "povijesne" izbore. Pitanje je što nakon njih.

Love island games
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo