ODLUKA PADA DANAS / Tko ce voditi Veliku Britaniju?

7.5.2015.
8:26
VOYO logo

Ne budu li ni laburist Ed Miliband ni sef konzervativaca i trenutni premijer David Cameron, koji tvrdi da su ovo najvazniji izbori generacije, bili kadri sastaviti vladu od dviju stranaka, okrenut ce se i malim strankama kojima se predvida tek sacica zastupnickih mjesta.

Ocekuje se da samo dvije trecine Britanaca s pravom glasa izade na izbore rezultat kojih ce odrediti gospodarski smjer razvoja zemlje, a mogao bi imati krupne posljedice za socijalnu drzavu, na odnos s Europskom unijom pa i na buduci integritet zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ankete

Ako su ankete tocne, konzervativci ce biti najjaca stranka u parlamentu i imati 285 od 650 zastupnika, odnosno dvadesetak manje nego sto su osvojili na izborima prije pet godina. Laburistima ankete predvidaju 275, to jest dvadesetak mandata vise. Po pisanju njemacke agencije dpa cini se da ce skotski nacionalisti s 40 zastupnika biti po snazi treca grupa u parlamentu pa bi nesluzbena koalicija laburista i SNP-a mogla imati parlamentarnu vecinu.

Nije vjerojatno, pise dpa, da ce konzervativci s liberalnim demokratima koji su u velikom padu i osvajaju maksimalno 25 zastupnickih mjesta imati dovoljno zastupnika da nastave svoju dvostranacku koaliciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjevernoirska konzervativna demokratska unionisticka stranka mogla bi, predvida se, kao i 2010. dobiti osam zastupnika. DUP bi koalirati mogao i s laburistima i s konzervativcima, upravo kao i UKIP desnicarskog populista Nigela Faragea i britanski Zeleni, ali oni po anketama nece imati vise od po jednog zastupnika.

Problemi za laburiste

Iako je Skotska na nedavnom referendumu odabrala ostanak u Ujedinjenoj Kraljevini, gradani izrazavaju nezadovoljstvo svim "engleskim" strankama i ocekuje se da Skotska nacionalna stranka SNP dobije najmanje 40, a mozda i svih 59 skotskih zastupnickih mjesta. Time bi SNP pomeo laburiste, tradicionalne izborne pobjednike u Skotskoj, i eventualnim bi sudjelovanjem u manjinskoj vladi s laburistima stekao mogucnost da trazi vecu samostalnost. Velski nacionalisti iz stranke Plaid Cymru mogli bi dobiti do pet zastupnickih mjesta i poduprijeti Milibanda ne uspije li koalicija laburista i SNP-a osigurati parlamentarnu vecinu. Vecinom se smatraju 323 glasa, iako je to manje od polovice od ukupno 650 zastupnickih mjesta, jer petero sjevernoirskih clanova Sinn Feina odbija sjediti u parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Velikoj se Britaniji od 1935. obicajno glasa cetvrtkom, ali tek je 2011. to postalo i zakon: izbori se moraju odrzati prvi svibanjski cetvrtak svakih pet godina. Neki vjeruju da je ta tradicija pocela jer je cetvrtak u vecini mjesta bio sajmisni dan pa bi se slili ljudi iz raznih krajeva sto bi im omogucilo da usput i glasaju. Druga popularna teorija kaze da je cetvrtak odabran kako bi se smanjila mogucnost politicke praznine jer se preko vikenda stigne sastaviti nova vlada, a treca da se petkom isplacivala nadnica pa je zato cetvrtkom manje pijanih na biralistima.

Engleska ima 533 izborne jedinice, Skotska 59, Wales 40, a Sjeverna Irska 18. Geografska velicina jedinica varira izmedu urbanih i ruralnih sredina, ali u svakoj je broj glasaca u prosjeku 70 tisuca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biracka su se mjesta u cetvrtak otvorila u sedam ujutro, sto je osam po srednjoeuropskom vremenu, a otvorena su do 22 sata (23 po srednjoeuropskome).

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo