Bankrot Grčke dogovoren je za 23. ožujka?

Bankrot Grčke navodno zagovara Njemačka koja je uvjerena da ta zemlja ne može smanjiti svoj dug. Navodno bi 23. ožujka zbog toga svi grčki računi mogli biti blokirani.

20.2.2012.
11:57
VOYO logo

Glasine o planiranom grčkom bankrotu za 23. ožujka koje su prošli tjedan preplavile medije, sada postaju sve utemeljenije, donosi Digital Journal. Naime, početkom tjedna portal The Slog objavio je uznemirujuće izvješće o "naizgled planiranom/prisilnom bankrotu Grčke koji bi se trebao dogoditi 23. ožujka 2012". Autor teksta, međutim, jasno ističe kako mu i dalje nedostaju dokazi koji bi svjedočili o valjanosti ovog dokumenta.

Prema navedenom dokumentu, spomenutog datuma svi bi grčki računi bili blokirani, i takvima bi ostali tijekom vikenda, a agencije za kreditni rejting proglasile bi grčki bankrot. Također bile bi donesene i izvanredne mjere kojima bi se spriječio odljev kapitala, a sve veće banke dobile bi uputu da ne obavljaju razmjenu eura kada se u ponedjeljak u Grčkoj ponovno krene s poslovanjem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Autor teksta objavljenog na portalu The Slog zaključuje i kako se radi o dokumentu koji je najvjerojatnije istinit, iako ne podrazumijeva nužno i konačan plan, nego plan koji bi se mogao realizirati ukoliko Njemačka za njega dobije podršku od svojih EU partnera i MMF-a.

The Slog je u nedjelju objavio i kako je u posjedu dokaza koji potvrđuju autentičnost ovog dokumenta. Kao jedan od izvora navodi se Barclays Capital, dok su drugi ostali anonimni. Uostalom, navodi Digital Journal, malo je vjerojatno da bi ovaj dokument i dobio službenu potvrdu, ali svako daljnje odugovlačenje oko dogovora vezanih za novi paket pomoći Grčkoj, povećava mogućnost da će se navodni njemački plan o grčkom bankrotu 23. ožujka i obistiniti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski The Telegraph u nedjelju je objavio i njemački plan za grčko napuštanje eurozone. U tekstu se navodi kako "glasine već kruže Wall Streetom da se banke pripremaju za ovaj kreditni događaj", te se navodi kako je takav rasplet događaja potpiren izvještajem "trojke", odnosno MMF-a, EU-a i ECB-a, o održivosti grčkog duga.

Nikad lošiji odnosi između Njemačke i Grčke

U tekstu se podsjeća i kako je javnost ovog tjedna imala priliku svjedočiti najnižoj razini u odnosima između Grčke i Njemačke od Drugog svjetskog rata, a grčki je predsjednik optužio njemačkog ministra financija Wolfganga Schäublea za vrijeđanje grčkog naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

The Telegraph izvještava i kako njemački ministar financija aktivno zagovara grčki bankrot jer vjeruje kako Grčka neće moći smanjiti svoj dug u tolikoj mjeri da ga izbjegne. No, čak i ako to jest Schäubleova namjera, to ne znači da će i ostali članovi parlamenta prihvatiti njegov plan. Naime, neki drugi europarlamentarci podupiru Grčku u njezinim nastojanjima da izbjegne bankrot, no nemaju toliki utjecaj koliki ima Njemačka.

Digital Journal izvještava kako je "trojka" u sjeni zamoljena ovog tjedna izići s alternativnim prijedlozima za štednju kao sredstvima pomoći Grčkoj kako bi ta zemlja ipak ostala u eurozoni. Čitavu noć policija je čuvala zgradu parlamenta u Ateni od mogućih nereda uoči sastanka u Bruxellesu povodom odluke o dodjeli novog paketa pomoći Grčkoj u iznosu od 130 milijardi eura. Radi se o sastanku ministara financija eurozone, koji bi trebali utvrditi ispunjava li Grčka sve uvjete za novi paket pomoći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ateni je potrebno 130 milijardi eura pomoći kako bi izbjegla bankrot koji joj prijeti sredinom ožujka. Francuski ministar vanjskih poslova Francois Baroin ocijenio je kako vremena za čekanje nema. Novac od pomoći iskoristio bi se za financiranje zamjene obveznica, kao i za osiguranje očuvanja bankarskog sustava. Cilj je do 2020. grčki dug smanjiti sa 160 na 120 posto.

Službeni podaci govore kako nezaposlenost u Grčkoj iznosi 20,9 posto. Među mladima je 48 posto nezaposlenih. Broj beskućnika povećao se za 25 posto u posljednje tri godine. Ministri financija eurozone traže pooštravanje mjera štednje, među ostalim zahtijevaju da Grčka do 2015. otpusti 150.000 ljudi zaposlenih u javnom sektoru te da se minimalna plaća smanji za 22 posto. Mjerama je predviđena i daljnja rasprodaja nacionalnih bogatstava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo