Kako se sami možemo zaštititi od internetskih prijevara

Image
27.6.2016.
13:43
VOYO logo

Sigurnost na internetu jedan je od osnovnih preduvjeta za korištenje online bankarstva te stoga banke primjenjuju najmodernije i višeslojne sustave zaštite. No, uz tehnološke sigurnosne mjere iznimno je važno da svaki korisnik pripazi na vlastitu sigurnost, a informiranje o postojećim oblicima prijevare i načinima kako ih izbjeći smatra se jednim od najboljih načina zaštite.

Preporuke za zaštitu od internetskih prijevara

1. Ne slijedite veze (linkove) u sumnjivim porukama e-pošte

Internetskom bankarstvu pristupajte direktno putem web stranice banke, nikada putem poveznica iz elektroničke pošte ili drugih web stranica jer vrlo vjerojatno nisu pouzdane. Posjećujte poznata web odredišta upisujući URL direktno u preglednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Prijavite neočekivano ponašanje ili nestandardni izgled

Ako na sučelju online bankovnih usluga primijetite neobičan izgled, gramatički neispravan tekst ili čudne znakove (umjesto dijakritičkih znakova), prekinite rad i obratite se službi za pomoć korisnicima.

3. Ne šaljite osobne podatke u porukama e-pošte

Budite oprezni s porukama e-pošte od tvrtki i osoba koje traže osobne podatke ili njihovo ažuriranje/ potvrdu. Nemojte zvati brojeve navedene u sumnjivim porukama e-pošte. Isto tako nikada nemojte davati osobne podatke putem telefona, ako niste sigurni da je poziv legalan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Banke redovito kontaktiraju klijente putem e-pošte ili telefonski, no banka vas nikada neće tražiti:

  • podatke za pristup uslugama ili za autorizaciju transakcija,
  • podatke o transakcijskom računu (broj računa, limit, stanje i dr.),
  • PIN za autentifikaciju korisnika kartice i autorizaciju kod platnih transakcija,
  • provođenje platnih transakcija ili unos podataka vezanih za transakcijske račune i platne kartice putem aplikacija koje nisu službene aplikacije Banke,
  • ponovnu autentifikaciju/autorizaciju potrebnu za nastavak korištenja blokiranih usluga.

4. Poslujte samo s tvrtkama koje znate i kojima vjerujete

Poslujte s poznatim i provjerenim tvrtkama koje imaju dobru reputaciju. Poslovno web-mjesto (npr. internet prodajna mjesta) mora uvijek imati izjavu o privatnosti koja izričito navodi da osobni podaci neće biti otkriveni trećim stranama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne koristite mobilno bankarstvo na uređajima na kojima je modificiranjem sigurnosnih postavki omogućen pristup privilegiranim procesima (tzv. rootani ili jailbreakani uređaji).

5. Provjerite kriptira li web stranica podatke u prijenosu

U Internet pregledniku provjerite prethodi li unesenoj web adresi prefiks https:// umjesto uobičajenog http:// jer to znači da je sav promet kriptiran. Također, dvostruko kliknite na ikonu zaključavanja na traci stanja ili adresnoj traci u pregledniku kako bi se prikazala digitalna potvrda za web-mjesto. Obratite pažnju je li digitalna potvrda izdana od strane globalno priznatog certifikatora. Naziv koji na digitalnoj potvrdi slijedi iza Izdano za trebao bi odgovarati nazivu web-mjesta na kojem mislite da se nalazite. Ako sumnjate da web-mjesto nije ono koje bi trebalo biti, odmah napustite to web-mjesto, prijavite ga i nemojte pratiti upute koje se nalaze na njemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Zaštitite svoje računalo

Važno je koristiti osobni vatrozid te redovito ažurirati operativni sustav i programe koje koristite na računalu. Također, koristite i redovito ažurirajte softver za zaštitu od malicioznog koda.

7. Nadgledajte svoje transakcije

Pregledajte potvrde narudžbi i izvještaje za kartice i bankovne račune čim ih primite kako biste provjerili da se naplaćuju samo transakcije koje ste proveli. Uočite li nepravilnosti na računima, prijavite ih na broj telefona koji se nalazi na izvještaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

8. Korištenje kreditnih kartica za transakcije putem Internet prodajnih mjesta

Na većini online mjesta vaša osobna odgovornost je ograničena u slučaju krađe podataka o kreditnoj kartici. Suprotno tome, ako koristite debitnu karticu bankovnog računa ili klasičnu debitnu karticu, osobna odgovornost se u pravilu proteže na čitav iznos vašeg bankovnog računa. Preporuka je na Internet prodajnim mjestima koristiti kreditnu karticu s malim kreditnim limitom jer to ograničava količinu novca koja može biti ukradena.

Sve preporuke, dobre prakse i upozorenja o trenutnim prijetnjama mogu se pronaći na stranicama Hrvatske udruge banaka http://www.sigurnostnainternetu.hr/.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo