'Povraća mi se od toliko posla!'

Već godinama tvrtke obilaze razni 'savjetnici' kako bi, uz iste troškove, povećali produktivnost.

5.6.2012.
21:27
VOYO logo

"Jednostavno više ne mogu savladati sve to što se nagomilalo na mom stolu. Kad sjedim i vidim to brdo posla pred mnom, mogao bih povraćati", samo je jedan od mnogobrojnih poziva u pomoć na internetskoj platformi "stressforum.net". To opterećenje se neposredno odražava i na tjelesne teškoće: "Imam luđačku glavobolju, jednostavno se ne mogu smiriti", žali se drugi zaposlenik. Njemačka se rado hvali kako je, prema produktivnosti, na samom čelu u Europskoj uniji. U gotovo u svim tvrtkama je pritisak sve veći da se poveća produktivnost i smanje troškovi, što može značiti samo jedno: zaposleni moraju raditi više nego što su prije radili.

Nakon kolapsa – bolovanje ili mirovina

Čak je i nadređenima postalo jasno da se zbog sve većeg pritiska na radnom mjestu gubi mnogo, vrlo mnogo novca. Riječ je već o oko 27 milijardi eura godišnje, jer psihičko opterećenje u pravilu vodi do zdravstvenih poteškoća i do bolovanja. Tu su pogođeni i muškarci i žene, time da muškarcima duže treba da potraže stručnu pomoć i to najčešće kada je već kasno: naprimjer nakon napada panike ili tjelesnog kolapsa. U pravilu nakon toga ostaje još samo put u prijevremenu mirovinu zbog radne nesposobnosti, piše Deutsche Welle. Stanje je sve gore i samo u razdoblju od 2004. do 2010. broj dana bolovanja u njemačkim poduzećima zbog psihičkog preopterećenja narastao s osam na – više od 72 na 1.000 zaposlenih!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neslavna top-lista

Mjesečnik Manager Magazin objavio svojevrsnu neslavnu top-listu koja pokazuje da najviše problema zbog preopterećenja na poslu imaju zaposleni u tvrtkama iz financijskog sektora. Primjerice, osiguravatelj Allianz s 3.400 slučajeva "izgaranja" godišnje, Commerzbank (3.200 slučajeva) i Deutsche Bank (1.900 slučajeva).

Nije mnogo bolje niti zaposlenima koji žive od državne blagajne. I tamo se već godinama stalno mora štedjeti i osobito u području socijalne skrbi, tvrdi Christine Richter iz njemačke Mreže za poticanje zdravlja na radu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Općenito, najviše slučajeva psihičkog "izgaranja" ima na srednjim i nižim razinama uprave, dakle tamo gdje su suradnici "stisnuti" između "velikih" šefova i suradnika koje treba natjerati da ispune zadane ciljeve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo