Obrazovani bez problema nalaze posao u inozemstvu

Unatoč svjetskoj krizi i recesiji, inozemni poslodavci sve više u Hrvatskoj objavljuju oglase preko kojih traže mlade i obrazovane stručnjake.

21.2.2012.
13:54
VOYO logo

Privučeni ponudama o kojima u Hrvatskoj mogu samo sanjati, sve više visokoobrazovanih Hrvata prihvaća unosne poslove koji im se nude u zemljama Europske unije, ali i u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i u Kataru. Samo na portalu MojPosao lani je objavljeno 348 natječaja koji su se odnosili na radna mjesta u inozemstvu, što je u usporedbi s prethodnom godinom čak 31 posto više.

Više od pola oglasa odnosilo se na zemlje EU-a, najviše Njemačku i Austriju, dok se izvan EU-a najviše natječaja ticalo rada u dalekim zemljama - u Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Kataru, odnosno u tamošnjim glavnim gradovima Dubaiju i Dohi. Riječ je o zemljama koje su svoje veliko bogatstvo stekle na nafti i potom ga nadograđivale razvojem turizma, ali i IT-sektora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najtraženiji programeri i inženjeri

Kako je Vjesniku potvrdila Petra Rulek, asistentica u marketingu i odnosima s javnošću portala MojPosao, strani su poslodavci lani najviše tražili školovane programere, inženjere i elektroinstalatere. Najviše se radnika tražilo za sektor strojarstva i brodogradnje, zatim za djelatnost IT i telekomunikacija, te za sektor elektrotehnike. Osim diplome i iskustva, od kandidata su poslodavci tražili i poznavanje stranih jezika - uvjet je to bio u čak 85 posto objavljenih oglasa. Zanimljivo je da su inozemni poslodavci, unatoč svjetskoj krizi i recesiji koja još vlada u pojedinim zemljama, čak 75 posto ukupnog broja traženih radnika zapošljavali za stalno, na neodređeno vrijeme. U čak su se 43 posto oglasa tražili zaposlenici s visokom stručnom spremom. Dakle, najškolovaniji su bili ujedno i najtraženija radnja snaga, a slijedili su ih sa 16 posto djelatnici s višom stručnom spremom te oni sa srednjom koji su činili 18 postotni udjel u ukupnom broju objavljenih oglasa. Hrvatska nesumnjivo ulaže značajna sredstva u obrazovni sektor, međutim iz godine u godinu sve je više školovanog kadra "zarobljeno" na Zavodima za zapošljavanje, jer ga gospodarski ali i drugi sektori trebaju "na kapaljku".

Upozoravajući podaci

Za Hrvatsku bi trebao biti upozoravajući podatak da razvijene zemlje svijeta sve više traže "gotovog" stručnjaka, onog koji ne samo da u džepu ima diplomu traženog fakulteta nego i višegodišnje radno iskustvo. Ostajemo ne samo bez školovanih kadrova nego i stručnjaka u najboljem stvaralačkom razdoblju, kada domaćem poslodavcu mogu najviše dati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inozemni poslodavci tako bez mnogo truda dolaze do obrazovanih stručnjaka s radnim iskustvom pa ne čudi da uz posao nude druge povoljne uvjete, od smještaja do raznih povlastica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo