Hoće li nam se u 2013. smračiti do kraja?

Pesimizam ne napušta hrvatsko gospodarstvo, pokazuje to anketa u kojoj su sudjelovala vodstva iz 408 tvrtki. Hrvatski poduzetnici ocjenjuju da će im zbog krize u 2013.

17.12.2012.
15:57
VOYO logo

Danas su u Hrvatskoj gospodarskoj komori predstavljena Poslovna očekivanja 2013. Privrednog vjesnika. Dvojka je prosječna ocjena kojom su poduzetnici (njih 69,57) ocijenili gospodarsku situaciju u zemlji, a 10,95 posto njih se odlučilo za "jedinicu".

Što se tiče gospodarskog rasta u 2013., većina anketiranih poduzeća, njih 37,25 posto, očekuje da će on biti približno jednak kao i u 2012. Da će biti malo manji očekuje 29,51 poto ispitanih tvrtki, a malo veći 26,40 tvrtki koje su sudjelovale u anketi. Poduzetnici također očekuju da se u sljedećoj godini neće znatnije promijeniti situacija kada su u pitanju investicije i poboljšanje likvidnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom da je najveći broj tvrtki, njih 38,82 posto najavio da će se reorganizacijom poslovanja oduprijeti krizi, za očekivati je daljnji rast nezaposlenosti.

Fleksibilizaciju tržišta rada

Potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić zaključio je kako dosadašnjim mjerama, u prvom redu smanjenjem doprinosa, nije značajno pomoglo tvrtkama u poteškoćama, pa će sljedeće godine, najavio je, dio sredstva koji su bili namijenjeni za smanjene doprinosa preusmjeriti na "fleksibilizaciju tržišta rada". Ta Vladina mjera tek će biti predstavljena, a prema riječima potpredsjednika Vlade, država će pomoći tvrtkama kojima je najteže na način da će preuzeti dio troškova zbrinjavanja radnika koji ostanu bez posla - i to, kako je rekao, na način da se ne ugroze prava radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ekonomski analitičar Žarko Primorac izrazio je sumnju da će u 2013. doći do rasta investicija od 11,5 posto ili oko 9 milijardi kuna, koliko očekuje Vlada i to ponajviše od javnih investicija. Primorac je upozorio da je problematična struktura investicija, jer je posljednjih godina najviše ulagano u javni i financijski sektor, a premalo u prerađivačku industriju. Problem je, kazao je, i što se u Hrvatskoj ne radi ozbiljna procjena isplativosti pojedinih projekata, pa danas imao brojene promašene projekte u javnom sektoru.

Administracija i pravosuđe koče poduzetnike

Poduzetnik Jako Andabak, suvlasnik koncerna Sunce i hotelskoga lanca Bluesun, upozorio je da spora i neučinkovita administracija te pravosuđe još uvije koče ulagače, a da novac, kada su u pitanju dobri projekti, nije problem bez obzira na tešku gospodarsku situaciju i smanjenje kreditnog rejtinga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sličnog je mišljenja i Trpimir Renić, predsjednik uprave Cemexa, koji je kazao da se strani investitori čude zašto je u Hrvatskoj danas teško ishoditi dozvole kao i prije pet godina, iako su institucije zbog velikog pada investicija danas puno manje opterećene predmetima.

"U hrvatskom društvu nema optimizma, jer postoji jaka antipoduzetnička klima", zaključio je Renić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Hrvatskog društva ekonomista i profesor na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu Ljubo Jurčić dobitnik je nagrade Privrednog vjesnika Gorazd Nikić za ekonomskog analitičara 2012. godine. Osim Jurčića, koji je treću godinu izabran za analitičara godine, 408 tvrtki među pet najboljih analitičara još je izabralo Željka Lovrinčevića, Gustu Santinija, Damira Novotnya i Slavka Kulića.

"MMF nam ne treba, jedino u slučaju ako imamo nesposobnu administraciju i Vladu. To bi bilo poniženje za Hrvatsku", komentirao je Jurčić pad kreditnog rejtinga države i mogućnost dolaska svjetskog financijskog policajca u Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mišljenja je da u trenutku kad imamo 350 tisuća ljudi na burzi rada nije vrijeme za liberalizaciju tržišta, jer bi se položaj nezaposlenih dodatno pogoršao.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo