Dva imperativa guvernera Vujčića za spas Hrvatske

"Hrvatske ekonomska politika je na sudbonosnom raskršću.

26.10.2012.
13:19
VOYO logo

Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić istaknuo je dva imperativa koja su ključna za budućnost zemlje: sačuvati makroekonomsku stabilnost i pronalaženje novog modela na kojem će se temeljiti gospodarski rast.

Što se tiče makroekonomske stabilnosti, kazao je da je za nju bitno provođenje daljnje fiskalne konsolidacije i očuvanje stabilnog bankarskog sustava. Dosadašnje poteze aktualne vlasti po ovom pitanju guverner je ocijenio pozitivnima, a kazao je, potvrda tome je i očuvanje kreditnog rejtinga države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spas je u privatnim investicijama

Model koji se temeljio na pronalaženju dužničkog kapitala je prošlost. U ovoj situaciji javna i osobna potrošnja ne mogu pokrenuti gospodarski rast", kazao je Vujčić, ističući da rast neće generirati ni samo ulaženje u Europsku uniju sljedeće godine. Ključno je, ocijenio je, pronalaženje novog modela gospodarskog rasta koje će se temeljiti na povećanju izvoza na međunarodnim tržištima te privlačenju investicija, bez čega, kazao je, nema napretka. Dodao je da je za promjenu novog modela poželjan politički i općedruštveni konsenzus.

Vujčić je uputio kritike vladajućima. Ocijenio je da previše naglasak stavljaju na projekte iz programa javnih investicija, što nije dobro zbog ograničenosti zaduživanja države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako ne uspijemo izvući privatne investicije, osuđeni smo na niske stope gospodarskog rasta, a građani na niski standard", kazao je prvi čovjek HNB-a.

Navodeći primjere nekih drugih tranzicijskih zemalja, u prvom redu Slovačke, Vujčić je istaknuo da su privatne investicije ključne za rast gospodarske aktivnosti i smanjenje stope nezaposlenosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U četiri godine BDP pao za 10 posto

U svom predavanju studentima Ekonomskog fakulteta guverner je iznio neke brojke koje svjedoče da je sadašnji model razvoja neodrživ: vanjski dug u ovoj godini dosegnut će 102 posto BDP-a, javni dug gotovo 60 posto BDP-a. Sa stopom zaposlenosti od svega 52 posto Hrvatska najgora u Europi, čak je po tom pitanju lošija i od najniže rangirane članice EU Grčke, u kojoj je stopa zaposlenosti 56 posto.

Od 2008., od kada počela svjetska gospodarska kriza, BDP je ukupno pao za 8,3 posto. A kada se tom pridoda pad od 2012. koji će, ocijenio je Vujčić biti 1,9 posto (kolika je i najnovija procjena EBRD-a objavljena u petak), dolazi se do zaključka da će BDP-a kumulativno u četiri godine iznositi 10 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2013. godini Vujčić očekuje da će doći do blagog rasta BDP-a - za oko 1 posto.

Josipović: Korupcija je rak rana hrvatskog društva

Godišnju ekonomsku konferenciju 2012., koja se održava se na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu, otvorio je predsjednik Ivo Josipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom izlaganju predsjednik je studentima iznio deset točaka koje su preostale, a koje su nam uvjet za ulazak u EU. Rješavanje problema škverova - Brodosplita, 3. maja i Brodotrogira, jedna su od njih. Josipović vjeruje da se pronaći partneri za sva tri brodogradilišta te na niti jedan neće završiti u stečaju.

Da bi zadovoljila Bruxelles, među ostalim, Hrvatska još treba poraditi i na efikasnosti pravosuđa i na borobi protiv korupcije, podsjetio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rak rana hrvatskog društva je pitanje korupcije, pa i u gospodarstvu. To pokazuju i sudski sporovi koji se vode protiv bivših državnih dužnosnika", kazao je predsjednik.

Odgovarajući na pitanje jedne studentice, koju zanima očekuje li mlade ulaskom u EU svjetlija budućnost, Josipović je rekao da se samim ulaskom neće se riješiti pitanje nezaposlenosti, ali da će mladi, u prvom redu oni najuspješniji, dobiti puno više prilika za posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljena su i predavanja savjetnika predsjednika Republike Hrvatske za gospodarstvo Borisa Cote, glavnog ekonomista Societe Generale Splitske banke Zdeslava Šantića i izvršnog potpredsjednika Agrokora za izvozna tržišta Damira Kuštraka.

Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo