Na umjetnu oplodnju mogu i žene koje postanu muškarci

Unatoč protivljenju Crkve, u novom zakonu ministra Ostojića, zameci će se zamrzavati, a potom će se u slučaju da su neiskorišteni moći čuvati zauvijek.

5.7.2012.
8:05
VOYO logo

Dijete začeto medicinski pomognutom oplodnjom doniranom spermom, jajnom stanicom ili rođeno nakon donacije zametka moći će kada postane punoljetno saznati tko su mu biološki roditelji. Do 18. godine njegovi pravi roditelji, pak, dužni su mu reći istinu o njegovu podrijetlu. Stoji to, unatoč svim prigovorima, u novom Zakonu o medicinski potpomognutoj oplodnji koji će se danas naći pred Saborom.

Neanonimnost donora u skladu s Konvencijom o pravima djeteta

"Uvažen je dio primjedbi i povećana je dobna granica, jer je u prvom prijedlogu Zakona bilo propisano da su roditelji dužni djeci reći istinu do 14. godine", pojašnjava za Jutarnji list izvor iz Ministarstva zdravstva dodajući kako je neanonimnost donora u skladu s Konvencijom o pravima djeteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U društvu je najviše otpora izazvalo pitanje o zamrzavanju zametka, a unatoč oštrom protivljenju Crkve i i drugih vjerskih zajednica, ono je ipak dozvoljeno. No, vladajući se nisu usudili ići korak dalje i propisati način njihova uništenja. U Prijedlogu zakona stoji kako će se višak zametaka koji se neće vratiti u maternicu žene zamrznuti i čuvati o državnom trošku pet godina. Potom u idućih pet godina čuvanje ide na teret para koji to želi, a što se događa sa zamecima nakon toga nije propisano. Primjerice, to ne precizira članak koji se zove Zaštita zametka. A budući da uništenje nije zabranjeno - dozvoljeno je. Istovremeno, u slučaju da par ne želi iskoristiti svoje zametke za vlastito potomstvo može ih donirati obostrano neplodnim parovima, ali to moraju sami zatražiti.

Kao par mogu ostvariti roditeljstvo

Po novom zakonu i osobe koje su promijenile spol mogu otići na umjetnu oplodnju. Naime, žene koje mijenjaju spol i sada mogu promijeniti dokumente i postati muško bez operacije, ako žive u drugom rodu i uzimaju hormone.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako žene koje mijenjaju spol u budućnosti požele roditeljstvo, mogle bi prestati uzimati hormone, fizički opet "postati žene", začeti i roditi. Bi li u slučaju da su kao žene neplodne mogle zatražiti i pravo na medicinski potpomognutu oplodnju - vjerojatno ne. No, ukoliko bi bile u vezi sa ženom, kao par bi mogli tražiti MPO i ostvariti roditeljstvo. Žena bi kao dio heteroseksualne zajednice mogla tražiti donaciju sperme, jer živi s muškarcem koji je neplodan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo