Jako davno smo je detektirali, a nikako da se je rijesimo

9.12.2014.
19:14
VOYO logo

Ovom knjigom autori su zeljeli podsjetiti na to koliko se pozornosti na podrucju Hrvatske u srednjem vijeku posvecivalo suzbijanju korupcije te dodao kako je to vrlo cesto bilo pitanje ne samo zivotnoga standarda nego i opstanka zajednice, rekao je urednik knjige Zorislav Antun Petrovic iz udruge Kultura i etika.

Dobrodosla stara rjesenja

Ocijenio je da bi bilo dobro da se neka stara hrvatska rjesenja pocnu dosljedno primjenjivati i u suvremenoj Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj se u srednjem vijeku puno paznje poklanjalo racionalnom upravljanju zajednickom imovinom, istaknuo je.

"Vec je Korculanski statut izricito zabranjivao otpis dugova", rekao je Petrovic i dodao kako je Statut predvidao i visoke kazne za svakoga tko bi zatrazio da se zakupnici javnih prihoda u cijelosti ili djelomicno oslobode fiskalnih obveza prema komuni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Statut je jasno uspostavio kontrolu vlasti definiravsi cak i kako se smiju otvarati sluzbena pisma upucena komuni, smatra Petrovic.

Cinjenica da su u hrvatskim najstarijim pravnim spomenicima uvedene brojne odredbe koje sprjecavaju samovolju vladara pokazuje da su i prije vise od sedam stoljeca Hrvati bili svjesni da korupciju na neki nacin treba suzbijati, istaknuo je Petrovic. "Primjetili su da ne treba nuzno vjerovati svim opcinskim sluzbenicima", rekao je dodavsi kako su shvatili koliko korupcija moze biti stetna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vinodolski zakon uvijek poticajan

Po rijecima Tomislava Galovica vec su Korculanski i Vinodolski zakon, prvi najstariji pravni spomenik na hrvatskoj obali, a drugi najstariji pravni spomenik pisan hrvatskim jezikom, imali odredbe koje su sprjecavale da se netko okoristi povjerenim mu ovlastima.

Smatra kako je Vinodolski zakon i danas podjednako poticajan i aktualan iako je od njegova donosenja proslo vise od sedam stoljeca. "Mozda je vise negoli ista zamjetljiv njegov izrazito human zakonski karakter", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ozren Kosanovic podsjetio je na to da je na podrucju Kvarnera nastao cijeli niz vaznih pravnih dokumenata, a ponajvise na podrucju pod vlascu krckih Frankopana.

Podsjetivsi da u svom prilogu obraduje Krcki/Vrbanski, Rijecki, Senjski, Kastavski i Cresko-osorski statut, naveo je primjer procedure iz Statuta Cresa i Osora kad netko posumnja u nekoga da je pocinio kradu. "Osoba prema obicaju dolazi pred komunalnu vlast ili kneza, trazi pecat koji je sastavni dio sudskoga postupka", rekao je dodavsi kako potom sluzbenik vlasti koji uziva javnu vjeru s nalogom i spomenutim pecatom te s jos jednim ili dva pratitelja istrazuje predmet prijave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poucan primjer iz Dubrovacke Republice

Po rijecima Zdenke Janekovic Roemer zakoni protiv korupcije i pronevjere drzavnoga novca u Dubrovackoj Republici nisu bili samo mrtvo slovo na papiru. Podupirali su ih, kako je rekla, iznimno visoke novcane kazne, a primanje mita se kaznjavalo povratom uzete svote uvecane za polovicu.

Knjigu "Suzbijanje korupcije Hrvatskoj u srednjem vijeku" (115 str.) objavila je udruga Kultura i etika. U njoj su obradeni uz Vinodolski zakon i Korculanski statut komunalni statuti s podrucja Kvarnera, Dalmacije i Dubrovacke Republike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Gajin svet
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
Azbuka našeg života
default_cta
Cijena strasti
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
Volio bih da sam ovdje
default_cta
VOYO logo