Život u 'obećanoj zemlji': Ovdje se šuti i radi

'Ovdje se može raditi koliko god poslova želiš, dakle nema klasične prijave s radnom knjižicom kao u Hrvatskoj. To značajno olakšava pronalazak dodatnog posla ako ti treba više novca.

11.8.2012.
19:53
VOYO logo

Priča to 25-godišnji Velikogoričanin Azur, umjetničkog imena Rock, koji je prije tri godine otišao u Kanadu. Živi stotinu kilometara od Toronta, u gradu Cambridge, a nema se namjeru vraćati u Hrvatsku.

"Dugo sam razmišljao, ali presudilo je ukidanje vize. Trebala mi je samo putovnica. U Hrvatskoj se situacija iz mjeseca u mjesec činila sve lošijom, a u Kanadi mi već jedanaest godina živi brat pa sam se odlučio. Uzeo sam svoju gitaru, uz apsolutnu podršku roditelja, i otišao", ispričao je Azur, inače zrakoplovni prometnik, o svojoj odluci o preseljenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da se oduvijek želio baviti glazbom, odlučio je u Kanadi će preživljavati sviranjem te sad svira s kanadskim autorom Dennisom Napperom te bendom Drew Leith And Foundation koji ga je primio kao pridruženog člana.

Plaća uvijek stiže na vrijeme

"Ovdje se može raditi koliko god poslova želiš, dakle nema klasične prijave s radnom knjižicom kao u Hrvatskoj. To značajno olakšava pronalazak dodatnog posla ako ti treba više novca. Zarađuje se ovisno o tome čime se baviš i koliko radiš. A plaća uvijek stiže na vrijeme. Kanađanima nije problem odraditi 15 sati u komadu. Kod kuće sam preživljavao od rada u Music Shopu, a u Kanadi se bavim glazbom i to je moj glavni izvor financija", kazao je Azur za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od Azura, 27-godišnja diplomirana novinarka Dora Žganjer se ipak želi vratiti u Hrvatsku. U Toronto je stigla prije dva mjeseca, a sad konobari, i to po 15 sati na dan.

"Premda uspijevam puno uštedjeti, ne mogu se zamisliti kako sama, daleko od obitelji, dečka i prijatelja, ganjam novac u dalekom svijetu. Ovdje se sve svodi na novac, a ja naivno smatram da još uvijek ima važnijih stvari u životu i zato se ipak planiram vratiti. Barem zasad", kazala je Dora koja je promijenila nekoliko poslova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posla u struci ima za informatičare, elektrotehničare, u naftnom biznisu i građevini. Preostaje konobarenje, rad u trgovini i slični "studentski poslovi".

'Ovdje se šuti i radi'

"U Kanadi nema izbjegavanja posla. Nema – malo radiš pa marenda, cigaretica, kavica, brbljanje na mobitel. Ovdje se šuti i radi", opisala je Dora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, temeljem Memoranduma o mobilnosti mladih, kanadska i hrvatska ambasada potpisale su 2009. sporazum o dodjeli 300 dozvola godišnje za osobe između 18 i 35 godina, koje im omogućavaju da u Kanadi putuju, borave i rade na godinu dana. Za ovu su godinu dozvole izdane u samo nekoliko dana.

No, iz hrvatskog Ministarstva vanjskih poslova upozoravaju da je mogućnost putovanja bez vize povećala broj pokušaja zloporaba kanadskog izbjegličkog sustava. Upravo kako bi se to izbjeglo, nedavno je u Kanadi usvojena reforma izbjegličkog zakonodavstva koja će osobama koje se lažno pozivaju na to da ih Hrvatska ili bilo koja druga zemlja progoni, uskratiti mogućnost duljeg ostanka u zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo