Konačni kraj bezobraznog grabeža ili velika obmana

Nazire se kraj još jednom monopolu u Hrvatskoj i kreće žestoka borba za svakog potrošača električne energije.

18.6.2013.
13:53
VOYO logo

Došao je i taj dan. Jedan od najvećih režijskih troškova – račun za električnu energiju – više nam neće stizati samo s jedne adrese. Dvije velike europske tvrtke (slovenski GEN-I i njemački RWE) na velika su vrata najavile ulazak na naše malo tržište. Čitava bi priča, barem u kratkoročnom razdoblju, trebala ići u korist potrošača koji su desetljećima bili prepušteni na milost i nemilost svemoćnom HEP-u i njegovim formulama izračuna potrošnje tog nužnog energenta. Za činjenicu da prosječan potrošač nije imao pojma kako se to izračunava i zašto mu je račun toliki koliki je, nitko nije pretjerano mario jer alternative nije bilo. Imaš ono brojilo koje ti vrti kilovatsate, pa ti prati i bulji, te ih uhvati s prstima u pekmezu ako možeš.

Pa jesu li ti stranci poludjeli?

Osim sumnjive predstave s brojačima kilovatsati radi stjecanja varljivog dojma kontrole nad potrošnjom i naplatom iste, još su nam stalno nabijali na nos da nam tu preskupu cijenu skoro pa poklanjaju. Jer, naravno, u Europi svi struju plaćaju više. Međutim, svanuo je i taj dan, Hrvatska samo što nije zakoračila na zajedničko tržište Unije, a domaćim potrošačima već se nudi oko 30-ak posto niža cijena struje od one koju im naplaćuje HEP. U žaru međusobnog natjecanja licitiraju s cijenama, obećanjima i povoljnostima. Pa kako je to moguće?! Jesu li stranci poludjeli pa ne žele ništa na nama zaraditi? I zašto, pobogu, HEP šuti kao zaliven? Niti su stranci ludi niti im je želja izgubiti lovu kod nas. Stvari su mnogo jednostavnije od toga. Žele osvojiti dio tržišta. A to će napraviti nauštrb svoje veće zarade u prvih godinu i pol ili dvije. Nakon toga ćemo vidjeti razvoj situacije, no sigurno je da će potrošačima s tri ili više distributera (jer nije isključeno da će se pojaviti još neka tvrtka) biti bolje no što je bilo s onim jednim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednako tako, malo su nam i otvorili oči, pa evo što kažu po pitanju cijene struje u Hrvatskoj i onih u inozemstvu. Čelni čovjek GEN-I-a smatra pogrešnim dojam da je struja u Hrvatskoj jeftina. "To samo tako izgleda, ali ima dovoljno prostora za smanjenje", kaže napominjući da je prošle godine struja u Hrvatskoj znatno poskupjela, a cijene na europskim burzama padaju, pa se otvorila prilika za ulazak na tržište i profit.

A kako je bilo s telekomima?

No, kad su u pitanju cijene za krajnje potrošače, treba biti vrlo oprezan. Najprije, stručnjaci za energetiku (domaći) upozoravaju da radi preuzimanja dijela tržišta, nove tvrtke mogu ići s cijenama koje su na rubu dampinških da bi postupno došle na razinu tržišnih. Podsjetimo da ni na telekomunikacijskom tržištu nije odmah po dolasku konkurencije došlo i do strmoglavog pada cijena i rasta razine usluge. Nakon otvaranja tržišta, imali smo jednu vrstu, uvjetno rečeno, duopola, gdje su se dva telekoma koja su tada poslovala u Hrvatskoj tek u nijansama razlikovala u cijeni i razini usluge. Tek dolaskom novih operatera situacija se iz temelja promijenila, a ulaskom u EU tek će se promijeniti. Kako je objavljeno ovih dana, Hakom je naredio Hrvatskom Telekomu (HT), Vipnetu i Tele2 da u idućih godinu i pol dana veleprodajnu cijenu mobilnih razgovora smanje na trećinu sadašnjih cijena. Čak i kad to naprave, imat će finu zaradu, a koliko su dosad fino zarađivali, teško je i zamisliti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trebalo je uhljebiti sve stričeve, tetke i mnoge buljubašiće

No, dok su telekomi povoljnu situaciju visokih profita iskoristili za razvoj, pa je iz svega proizišla korist za njihove privatne vlasnike, s HEP-om je situacija bitno drugačija. Budući da je on državni, a to se kod nas pogrešno podvodi pod ničiji, u rast i razvoj nije se ulagalo gotovo ništa. Imali su vlastodršci pametnijeg posla, trebalo je uhljebiti sve stričeve, tetke i mnoge buljubašiće, trebalo je platiti kampanje i kampanje političkim strankama, trebalo je pokrasti sve što se pokrasti da. I sada je HEP u situaciji da potpuno nerestrukturiran s 13.500 zaposlenih dočekuje žestoku tržišnu utakmicu. I upravo zato iz HEP-a nemaju ništa za primijetiti niti su spremili bilo kakav odgovor na najave konkurenata da će im na njihovom teritoriju nuditi i do 30-ak posto jeftiniju struju. Pokrili su se ušima i čekaju da prođe, kao i mnogo puta dosad. Nevolja je u tome što se situacija iz temelja izmijenila i što u ovoj oluji neće proći neokrznuti. A mnogi od 13.500 zaposlenih shvatit će da su godinama ili krali od sebe samih ili šutke gledali kako to ostali rade te da, među ostalima, i zahvaljujući toj šutnji sada sa zebnjom čekaju što će se dogoditi i koliko će ih uopće do kraja godine uspjeti zadržati svoja radna mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Imaš priču? Javi nam se!
Imaš priču, ekskluzivu ili jednostavno temu za koju bi se trebalo čuti? Javi nam se, a mi ti jamčimo anonimnost.
Pošalji priču