TRGOVCI NA MUKAMA / 'Kupci' u hlace guraju velike kolicine salame, kave... Nose cak i televizore

10.5.2015.
14:11
VOYO logo

To je i bio povod razgovora s prodavacima nekoliko trgovackih lanaca koji su otvoreno rekli da se krade sve i svasta te da u izboru artikla nema pravila. Zaposlenici trgovine iz koje je u samo dva tjedna ukradeno 30 konzervi Izola brand ribe tvrde da vise ne znaju kako se obraniti od kradljivaca koji su iz dana u dan sve drskiji i dovitljiviji.

Karadu i umirovljenici i turisti

"Ne znamo kako se zastititi i sto uraditi jer za sve oni pronadu rjesenje. Sada smo konkretno za ovaj slucaj krade ribe odlucili artikal odvojiti od ambalaze pa tako kupac s police uzima praznu kutiju, a proizvod dobije tek na blagajni kada ga plati. To je bio jedini nacin da prekinemo te drske krade", prepricale su prodavacice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod kosulje i jakne, u hlace i torbe gura se velika kolicina vakumirane salame, cokolada, kava, zapravo sve sto se poslije moze prodati. U glavnim ulogama nisu samo mladi momci ili ovisnici o narkoticima vec i umirovljenici, ali i turisti koji ljeti najvise vole krasti ribe u konzervi, otkrivaju prodavacice. Vecina velikih trgovackih lanaca zastitila se ugradivanjem 'zujalica' ili cipova pa je mogucnost krade smanjena, no uvijek ima "virtuoza" kojima pode za rukom iz ducana iznijeti sto zele.

Ukrao televizor!?

Tako je jednom Splicaninu prije nekoliko godina za rukom uspjelo ukrasti, ni manje, ni vise, nego televizor, a otkrio ga je policajac koji ga je nedaleko stadiona u Poljudu zaustavio i trazio racun. Sve je bilo jasno kada je rekao da ga nema. Princip zastite samoposluga, a kojeg su se dosjetili brojni poslovode, je da prodavacice u nekoliko navrata tijekom radnog vremena skinu kutu i glume kupce vrebajuci zlonamjerne, a to 'u civilu' rade i njihovi sefovi. Rijetke su trgovine koje su zaposlile zastitara u civilu da nadgleda ducan i hvata lopove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Splitski trgovci su na djelu uspjeli uhvatiti mali broj ljudi koji naposljetku iz ducana, umjesto ukradenih artikala, izidu bogatiji za kaznenu prijavu jer kada otkriju kradljivca cijeli slucaj prijavljuju policiji. Dodaju kako im se zbog toga cesto prijeti, a neki se cak pokusavaju s njima i fizicki razracunati. Uhiceni u kradi im se cesto "pravdaju" da su zbog gladi i siromastva bili prisiljeni na kradu, no prodavacice im ne vjeruju jer, barem prema proizvodima koji se kradu, to nisu stvari potrebne gladnima.

Varanje s vocem i povrcem

"Tipican primjer krade je i taj kada kupac na vagu stavi izmjeriti tri vocke ciju cijenu potom zalijepi na vrecicu, a onda u nju doda jos nekoliko vocki. Postoje i oni sto udu u ducan i jedu do besvijesti. Svasta se jede. Drage su im delikatese; naresci, sirevi, pica, peciva, hladna i topla jela, ali i kostunjavo voce. Imali smo momka koji je uredno uzeo skupu bajaderu, otvorio je i jeo setajuci po ducanu. Ambalazu od pojedenog skrivaju na drugim udaljenijim policama. Nedavno smo ostali zapanjeni kada smo u kutiji od novih papuca pronasli stare papuce sto znaci da je netko isetao iz ducana sa novima", kazu za Hinu splitske prodavacice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Koliko su dosjetljivi pojedini kupci najbolje pokazuje primjer jednog ducana u kojem su poslovode u zidu pronasli rupu, a u njoj brojnu praznu i pojedenu ambalazu. Suprotno uvrijezenom misljenju splitskim trgovcima su blagdani najgori dani jer se tada povecava broj kupaca, posla je puno i ne moze se dobro paziti na sumnjivce. Uvjereni su da se krade ne dogadaju iskljucivo zbog teske financijske situacije vec i zbog toga sto su oni danas puno zaposleniji nego prodavaci nekada pa ne mogu paziti na kupce. Manje ih je na vecem prostoru, puno vise rade, imaju pregrst zadataka od slaganja olica, naplate na blagajni pa sve do skoro svakodnevne izmjene cijena. Sve to za prosjecnih tri tisuce kuna place za koje moraju paziti i na lopove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo