I ugledni New York Times povezuje Hrvatsku s oružjem u Siriji

Je li Hrvatska poslala oružje pobunjenicima u Siriji? Iako to demantiraju, priča oko slanja oružja HV-a u tu zemlju se ne stišava.

26.2.2013.
11:28
VOYO logo

Saudijska Arabija je financirala kupnju ogromne pošiljke pješadijskog naoružanja iz Hrvatske koja je tiho prevezena borcima protiv vlade u Siriji u namjeri da se obustavi krvoproliće i da se situacija koja je dosad omogućavala predsjedniku Basharu al-Assadu da se drži vlasti, pomakne s mrtve točke, objavio je američki New York Times pozivajući se na "američke i zapadne dužnosnike upoznate s ovom kupovinom".

Radi se o tisućama pušaka, stotinama automatskih puški, nepoznatoj količini streljiva, minobacačima, zoljama i drugom protutenkovskom naoružanju, kakvo je tipično za naše prostore, a zamijećeno je u siječnju 2013. u Siriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dužnosnici upoznati s transferima navode kako je ovo oružje dio nedeklariranog viška koji je ostao u Hrvatskoj nakon balkanskih ratova. Zapadni dužnosnik navodi da su pošiljke uključivale tisuće pušaka i stotine automatskih pušaka te nepoznatu količinu municije", piše Times.

Specifična, 'hrvatska' kombinacija oružja

Tezu da Hrvatska sirijske pobunjenike snabdijeva oružjem u medijima se pojavila prvi puta prošloga tjedna kada je dopisnik Foreign Policyja Michael Weiss u tekstu za portal Now, specijaliziranom za problematiku Bliskog istoka, objavio tezu da je vrlo vjerojatno upravo iz Hrvatske došlo novo naoružanje pobunjenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozvao se na izvore u Washingtonu, bliske sirijskim pobunjenicima, koji su kazali da bi "Hrvatska mogla biti uključena u naoružavanje skupina koje podržavaju Sirijsku nacionalnu koaliciju", koju kao legitimnu vlast priznaje i Hrvatska. Oružje koje je primijećeno početkom ove godine u rukama sirijskih pobunjenika odgovara kombinaciji oružja iz hrvatskog arsenala za koju je Weiss napisao da je "ekskluzivna", odnosno specifična upravo za Hrvatsku vojsku - M60, M79, RBG-6 i RPG-22.

Logika pomaganja i šutnja hrvatskih dužnosnika

Nadalje, Hrvatsku trenutno ne obvezuje embargo Europske unije na prodaju oružja Siriji te da se zbog toga nalazi u povoljnoj poziciji da naoružava pobunjenike, iznio je Weiss. Budući da naše vlasti ne priznaju predsjednika Bashara al-Assada, što je dovelo do embarga na uvoz nafte iz Sirije te zbog toga naftna kompanija INA gubi stotine milijuna eura godišnje pa je po njemu pomaganje sirijskoj opoziciji logično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tekstu "Tko je to počeo naoružavati sirijske pobunjenike?" navodi i kako je pokušao dobiti odgovore iz ureda Hrvatske misije u New Yorku, no da nije dobio odgovora. Ni nama nisu odgovorili na upit. Naime, nakon objave ovog teksta Danas.hr je uputio nadležnima opširan upit o ovim napisima, no samo smo od Ministarstva obrane dobili smo šturi odgovor, sličan onome koji je Ministarstvo vanjskih poslova punudilo američkom NYT-u putem telefona. Glasnogovornica Danijela Barišić demantirala je da je Hrvatska prodavala oružje Saudijskoj Arabiji ili Siriji od početka Arapskog proljeća.

Demantij - Hrvatska nije slala oružje i ne zanima ju što je onamo i kako dospjelo

MORH, naime, navodi: "Izvješćujemo vas da Hrvatska nije prodavala ni donirala oružje sukobljenim stranama u Siriji".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za analize i hipoteze Michaela Weissa naveli su da ih ne žele komentirati, a na upit o tome znači li to da MORH niti ne zanima kako je ovo oružje završilo u Siriji, dodaju tek da "ni jedna hrvatska državna institucija ne može provjeravati u stranoj zemlji porijeklo neke robe". Iz Vlade su, pak, naveli da je odgovor MORH-a koordiniran s MVEP-om i Vladom uz dodatak: "Obzirom da Hrvatske nije prodavala ni donirala oružje sve ostale špekulacije ne komentiramo".

Osjetljiva tema

Međutim, NYT pomanjkanje službenih izvora u priči o pojavi hrvatskog arsenala u Siriji tumači time da dužnosnici te obavještajne agencije SAD-a i europskih zemalja ne žele to javno komentirati, budući da je pošiljke oružja vrlo osjetljiva stvar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki dnevnik navodi kako je nove puške, granate, automatsko oružje i rakete sirijskih pobunjenika dokumentirao bloger Elito Higgins, pod pseudonimom Brown Moses, te da je pojavu ovog "jugoslavenskog oružja" označio na kartama.

Oružje je zamijećeno početkom siječnja u sukobima u Dara regiji nedaleko Jordana, a ovog se mjeseca pojavilo na snimkama koje pobunjenici postavljaju na YouTube. Iz njih se da zaključiti da je oružje rasprostranjeno u više predjela Sirije - od Hame, do Idliba i Aleppa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski dužnosnik se sam ponudio?

"Dužnosnik u Washingtonu navodi da postoji mogućnost da se transfer s Balkana dogodio prošloga ljeta, kad je visoki hrvatski dužnosnik posjetio Washington i sugerirao američkim vlastima da Hrvatska ima na raspolaganju velike količine oružja, ukoliko je netko zainteresiran da se one prebace Sirijskim pobunjenicima", piše Times. Washington tada nije bio zainteresiran, budući da se naoružanje švicarskog, belgijskog i ukrajinskog podrijetla upućeno Ujedinjenim Arapskim Emiratima već nalazilo u rukama pobunjenika.

"Do prosinca, kada su izbjeglice neprestano prelazile iz Sirije u Tursku i Jordan i kada je zbog zime prijetila humanitarna kriza, oružje u hrvatskim rukama se vratilo u igru, navodi dužnosnik upoznat s transferom", piše NYT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Letovi prema Jordanu

Navode i da su hrvatski mediji zabilježili povećan broj letova iz zagrebačke zračne luke prema Jordanu od prosinca do veljače, no da je demantirana bilo kakva veza s prijevozom oružja.

Citiraju i hrvatskog vojnog analitičara Igora Tabaka koji tvrdi da se Hrvatska pridržava strogih međunarodnih pravila o transferima oružja zbog Europske unije, ali i da ne može "zamisliti da se veće količine oružja premještaju bez službenog državnog odobrenja".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije nemoguće, ali je vrlo nevjerojatno", navodi od, ostavljajući mogućnost da su oružje prebacivale obavještajne službe za što nema dokaza.

Gajin svet
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
Azbuka našeg života
default_cta
Cijena strasti
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
Volio bih da sam ovdje
default_cta
VOYO logo