Otkrili zašto žele otići iz Hrvatske, a ove destinacije su im najatraktivnije

Za studiranje još uvijek je najatraktivniji SAD. Kanada je, pak, idealna destinacija za one koji se nakon studija planiraju zaposliti u inozemstvu.

10.11.2014.
6:26
VOYO logo

U Splitu je organiziran 4. međunarodni sajma karijere, profesionalne orijentacije i školovanja u inozemstvu. Među posjetiteljima bili su i maturanti iz Imotskog.

Najbolje nam zvuči Danska

"Od svega što smo čuli najbolje nam zvuči Danska. Jedino se tamo nudi besplatan studij, ali troškovi smještaja i života su ogromni – sigurno oko dvije tisuće eura. Što ima veze, radili bi uz faks, gori se ipak puno lakše zaposliti", kazali su Matej Livajić i Luka Matković, učenici Matematičke gimnazije. Luka bi rado upisao arhitekturu, a Matej računarstvo, piše Slobodna Dalmacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je suditi po primjeru Franka Pauletića, polaznika prve godine Stenden Universityja u nizozemskom Leeuwardenu, oni koji požele školovati se vani možda neće ni požaliti.

"Lani sam bio prvi put na ovom sajmu i donio odluku da ću upisati studij u inozemstvu. Jednostavno sam htio vidjeti mogu li se osamostaliti i funkcionirati u jednom internacionalnom okruženju. Ispočetka je bilo problema dok se nisam snašao, uplatio sam tisuću eura za nepostojeći apartman, što me je, priznajem, malo obeshrabrilo. Sad je sve kako treba, studiram hotelski menadžment u savršenim uvjetima, obavljam praksu u hotelu u sklopu sveučilišta... Takvi uvjeti kod nas se ne nude. Fale mi, normalno, obitelj i prijatelji, ali s njima sam svakodnevno na liniji zahvaljujući Skypu", govori Franko koji je bio na sajmu u funkciji ambasadora svojeg fakulteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najatraktivniji SAD

Ivana Tihi, regionalna menadžerica iz tvrtke BHV Education koja organizira sajam, objašnjava da je za studiranje još uvijek najatraktivniji SAD, u kojem se godina pohađanja koledža ili sveučilišta plaća najmanje 15 tisuća dolara. Kanada je, pak, idealna destinacija za one koji se nakon studija planiraju zaposliti u inozemstvu – nakon dvije godine studiranja dobiva se radna dozvola, a vrlo brzo i državljanstvo.

"Velika Britanija nam je, također, dosta tražena. Oni koji u toj državi uspiju proći prijamni za državni fakultet dobivaju studentski kredit od države, koji vraćaju jedino u slučaju da se zaposle", objašnjava Tihi i dodaje kako veliki interes postoji i za srednjoškolsko obrazovanje, a od ove godine u ponudi im je čak i Japan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo