Lažnim prebivalištem podebljali plaću za više od 10.000 kn

U Hrvatskoj se doslovno potkrada sustav preko naknada za prijevoz temeljem lažno prijavljenog prebivališta.

9.10.2012.
12:46
VOYO logo

Zbog lažnih prijava prebivališta, osječka je policija kazneno prijavila četiri osobe iz Osijeka, u dobi između 33 i 48 godina. Oštetili su državni proračun za više od 200 tisuća kuna. Istragom je utvrđeno da je četvorka između 2009. i ove godine lažno prijavila svoje mjesto prebivališta zbog isplaćivanja većih naknada za prijevoz. Žena od 41 godine te 48-godišnjak, 36-godišnjak i 33-godišnjak prijavili su da žive u Slavonskom Brodu, Dalju, Županji i Antunovcu, dok su stvarno živjeli u Osijeku. Naravno, Slavonija nije izuzetak.

Prošlog tjedna otkriveno je da su i tri člana jedne obitelji zaposlena u KBC-u Rijeka, po svemu sudeći, lažno prijavljivala prebivalište. Na taj način mjesečno im je bila osigurana nepripadajuća imovinska korist od oko 4.500 kuna, dok se na godišnjoj razini skupio sasvim zadovoljavajući iznos od 50 tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zloupotreba u riječkom KBC-u

Novi list je u posjedu popisa koji se odnosi na mjesečne naknade za prijevoz djelatnika KBC-a Rijeka u prigradskom prijevozu. Od navedenih 250 osoba koje, navodno, imaju pravo na troškove prigradskog prijevoza, prema mišljenju i analizi izvora lista iz KBC-a, za njih čak 50 može se reći da to pravo zloupotrebljavaju.

Naknade koje takvi zaposlenici ostvaruju za prijevoz iznose od nekoliko stotina i više od 2.000 kuna mjesečno. Ukupni trošak KBC-a za mjesečnu naknadu za prijevoz djelatnika u prigradu iznosi oko 260 tisuća kuna, a ukrade se, temeljem lažne prijave o prebivalištu, i do 60 tisuća kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godišnja 'zarada' veća od 10 tisuća kuna

"Žalosno je da ima liječnika, i to vrlo cijenjenih doktora, koji lažno prijavljuju da im je prebivalište u Dobrinju, a u stvarnosti žive na Trsatu, gdje su svaki slobodan trenutak, tako da ih svatko može vidjeti, ili šeću ili sjede u kafićima. Neki su prijavljeni u Šilu, dobiju mjesečnu naknadu od oko 1.000 kuna, a stvarno žive u Kostreni. Osim što im se neosnovano plaća naknada za prijevoz, zbog prijave prebivališta na Krku imaju pravo i na besplatnu kartu za krčki most", kaže dugogodišnji zaposlenik KBC-a.

Kaže da uglavnom nije riječ o osobama s nižim primanjima, nego o ljudima koji prijavljuju prebivalište u mjestima gdje imaju vikendice, što ipak govori o sređenom životu srednje klase. Poznat mu je slučaj liječnika koji ima tri stana u Rijeci, u jednom od njih živi, a prijavio je prebivalište u Selcu, gdje ima vikendicu u kojoj boravi samo tijekom ljeta. Takav godišnje na lažnom prebivalištu zaradi više od 10 tisuća kuna, za koliko ošteti KBC Rijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo