Poslodavci pazite kakve podove imate, stigla nova uredba

U Hrvatskoj se provodi akcija s ciljem 'sprjecavanja nezgoda na radnom mjestu uslijed pokliznuca i spoticanja na istoj razini'.

15.9.2014.
6:54
VOYO logo

U Hrvatskoj se akcija provodi pod kapom Ministarstva rada i mirovinskog sustava, koje je za njezinu realizaciju posebno zaduzila dva svoja zaposlenika. Oni ce imati odgovornu zadacu provodenja planova Radne grupe koju cine predstavnici Estonije, Irske, Poljske, Danske, Velike Britanije i Europske agencije za sigurnost i zastitu na radu, pise Slobodna Dalmacija.

Kampanja ce imati promidzbeni poster, prigodni kalendar za 2015., kao i animirani spot

Kampanja se provodi ove i iduce godine, a da bi se "sprijecilo nezgode i ozljede zbog pokliznuca i spoticanja" sprema se "interaktivni obrazovni software koji prikazuje situacije u kojima moze nastati opasnost pokliznuca i spoticanja". U pripremi je i promidzbeni poster, prigodni kalendar za 2015., kao i animirani spot.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi smo u padu radnika s visine

Ako je vjerovati grafikonima s europskim statistikama, u Hrvatskoj je - ne racunamo li Finsku u kojoj sluzbeno uopce nitko ne pada - zabiljezeno najmanje pokliznuce i spoticanja unutar citavog EU-a, u cemu inace prednjaci Velika Britanija i Francuska. Ali smo zato prvi u padanju radnika s visine! Iza nas su Ciprani pa Rumunji...

Prema podacima Eurostata iz 2005., padanje “preko ravne crte” cini 14 posto svih nezgoda koje su izazvale izostanak radnika s posla duze od tri dana. Buduci da se, po istom izvoru, taj postotak 2010. popeo na 15 posto, ocito je da se nesto moralo poduzeti, zakljucili su u Bruxellesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Opasnost od pokliznuca nastaje zbog iznenadnog smanjenja prianjanja dona obuce na podlogu po kojoj se osoba krece". U takvom slucaju, precizira se u Programu provodenja kampanje u Hrvatskoj, "noge se pocinju kretati brze od gornjeg dijela tijela". Nadalje, objasnjava se kako "spoticanja nastaju zbog sudara noge u kretanju s nekom preprekom, dok se gornji dio tijela po inerciji krece prema naprijed. Najcesci uzroci pokliznuca su klizavi podovi po kojima se hoda (od zaostale vode, zauljenosti ili leda) i neodgovarajuce obuce".

Inspektorski nadzor radnih povrsina

Sve je pocelo jos u travnju, a upravo je u tijeku inspektorski nadzor radnih povrsina (po planu, "inspekcijskim nadzorima ce biti obuhvacene djelatnosti zdravstva, proizvodnje hrane te djelatnost hotela, restorana i cateringa, pri cemu ce posebna pozornost biti usmjerena na ispravnost radnih povrsina i povrsina za kretanje, njihovo ciscenje i odrzavanje, na radnu obucu, na uvjete osvijetljenosti i znakove upozorenja").

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zatim ce se sastaviti izvjesce koje do veljace 2015. treba dostaviti nositelju kampanje, a za travanj iduce godine najavljena je zavrsna konferencija na razini EU-a. Informacije o uspjesnosti kampanje mozemo ocekivati negdje u lipnju 2015. godine...

Obavljeno 150 nadzora

Iz Ministarstva rada su za Slobodnu Dalmaciju porucili da se "kampanja odvija u skladu s planom i da su u tijeku inspekcijski nadzori kod poslodavaca". Do sada je od planiranih 250 nadzora obavljeno njih 150, a tom su dinamikom, isticu u ministarstvu, zadovoljni. Rezultati terenskog nadzora bit ce poznati u prosincu, ali to zasad nije ni toliko vazno. Daleko je vaznije da i mi u Hrvatskoj napokon imamo detaljno razraden program kako se boriti protiv pokliznuca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/257170/Default.aspx

Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo