'Dobila sam takav šamar da ga još osjećam i neće brzo proći'

Čitateljica se javila na oglas za posao, a kad je sa zamolbom došla u tvrtku izvrijeđali su je i omalovažavali kršeći zakone koji štite građane od diskriminacije.

16.10.2014.
10:29
VOYO logo

Pronaći posao u Hrvatskoj za mnoge je postala nemoguća misija, a frustracije i neugodnosti na koje pritom nailaze prelaze sve granice dobrog ukusa. Čini se kako je kriza u Hrvatskoj izvukla ono najgore iz poslodavaca kad je riječ o odnosu prema potencijalnim zaposlenicima.

Jedna nam se čitateljica javila još uvijek pod dojmom neugodnog događaja koji joj se dogodio u jednoj tvrtki na sjeveru Hrvatske, gdje se javila na oglas za posao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oglas bez navedenih uvjeta

U medijima i na stranicama HZZ-a ugledala je oglas za posao administratora na info pultu. Gospođa od 46 godina i sa 27 godina staža odlučila se prijaviti jer, kako i sama kaže, do mirovine mora odraditi još nekih dvadesetak godina.

"Oglas je bio bez navedenih posebnih uvjeta pa sam smatrala da sa SSS mogu konkurirati na natječaju s obzirom da imam puno radnog iskustva na takvim poslovima. No, došavši u centralu sa zamolbom, nakon desetak minuta bila sam pozvana na razgovor, tj. dobila sam takav 'šamar' da ga još osjećam i neće brzo proći", piše nam ogorčena čitateljica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Stari ste, nemamo za vas posla'

Naime, na razgovoru za posao dočekala ju je gospođa koja joj je umjesto odgovora na njen pozdrav rekla: "Stari ste, nemamo za vas posla".

"U šoku od takvog dočeka uspjela sam samo onako šokirana izgovoriti: 'Molim?', na što je opet ponovila: "Prestari ste. Nama treba netko za nošenje kave i javljanje na telefon od 20, najviše 22 godine, ali to ne smijemo napisati u natječaju", prepričava čitateljica ponižavajuće iskustvo u dotičnoj tvrtki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja sam svjesna svojih godina i svjesna sam da nemam manekenskih predispozicija - to nije bio uvjet, ali sigurna sam da ne bih plašila klijente svojim izgledom. Usput, žena koja me nazvala starom ima desetak godina više od mene, ali ona ne traži posao pa njoj vrijeme sigurno stoji. Shvaćam da svaki poslodavac ima pravo sam birati djelatnike, ali ne mora pritom ljude ponižavati i vrijeđati", ističe naša čitateljica i dodaje kako je njena priča "jadna priča mnogih nezaposlenih žena u Lijepoj nam našoj".

"Na sve nevolje i nepravde na koje nailazimo tražeći posao i želeći pošteno raditi sada nas ti ugledni i pošteni poduzetnici vrijeđaju i ponižavaju do samog dna", kaže ona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izravna diskriminacija

Obratili smo se Uredu pučke pravobraniteljice kako bismo ispitali što kandidat za zaposlenje u takvoj situaciji može poduzeti. Nije rijetkost da se u oglasima za posao traže isključivo mlade osobe, kao što nije rijetkost i da se kandidatima na razgovoru kažu da su prestari i to bez valjanog i na propisima utemeljenog razloga, kažu iz ureda pučke pravobraniteljice Lore Vidović te ističu kako ovakvo postupanje nije prihvatljivo jer dovodi do izravne diskriminacije, čije utvrđivanje građani mogu potražiti pri nadležnim sudovima.

Problem se javlja zbog toga što je takvu vrstu diskriminacije osobito teško dokazati. U praksi se dogodio primjer gdje je poslodavac kandidatu u odbijenici napisao da je prestar za posao. Građanin ga je tužio, a pučka je pravobraniteljica intervenirala u sudski postupak na njegovoj strani. Postupak je tijekom 2013. godine pravomoćno okončan tako što je oštećenom dosuđena naknada štete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravo na naknadu štete

Građani koji sumnjaju da su žrtve diskriminacije po osnovi dobi, ali i drugim osnovama mogu se obratiti pučkoj pravobraniteljici koja će provesti ispitni postupak te ukoliko utvrdi da je sumnja na diskriminaciju osnovana, upozorit će poslodavce na njihove propuste, pogreške i obveze. O pojavama diskriminacije pučka pravobraniteljica može upozoriti javnost i Hrvatski sabor, a po procjeni važnosti povrede prava građana se može umiješati i u sudski postupak na strani žrtve diskriminacije. U građanskim sudskim postupcima povodom diskriminacije građani mogu dobiti naknadu štete čija visina nije unaprijed ograničena.

Kako doznajemo, najveći broj pritužbi Uredu odnosi se upravo na diskriminaciju na područja rada i zapošljavanja (rada i radnih uvjeta, mogućnosti obavljanja samostalne ili nesamostalne djelatnosti, uključujući kriteriji za odabir i uvjete pri zapošljavanju i napredovanju, pristup svim vrstama profesionalnog usmjeravanja, stručnog osposobljavanja i usavršavanja te prekvalifikacije). On je u 2009. godini iznosio 32,55% od ukupnog broja zaprimljenih pritužbi, u 2010. godini radilo se o 39,58%, a u 2011. godini o 34,69%, da bi 2012. godine iznosilo 46,53%. Prošle su godine zaprimljene 64 pritužbe na diskriminaciju u području radu, što je iznosilo 25, 81% ukupnih pritužbi na diskriminaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dakle, ako su vam na razgovoru rekli da ste premladi ili prestari za posao, to predstavlja izravnu diskriminaciju, koju valja prijaviti pučkoj pravobraniteljici i nadležnim sudovima. Zakoni su na vašoj strani.

I sami imate iskustva s traženjem posla u Hrvatskoj? Pitali su vas neprimjerena pitanja, nitko vam nije odgovarao na zamolbe ili ste se ugodno iznenadili? Pišite nam na adresu vijesti@portal.net.hr i podijelite s nama vaša iskustva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
Azbuka našeg života
Cijena strasti
default_cta
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
Pevačica
Obiteljske tajne
default_cta
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
Volio bih da sam ovdje
Gajin svet
default_cta
VOYO logo