'Dizali su kredite, sve su prodali, nama su dužni 24 plaće i ostali smo na ulici'

S današnjeg prosvjeda održanog u organizaciji Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH), 42 radnika bivše tvrtke Elektronika zatražilo je dva milijuna kuna za neisplaćene plaće.

27.6.2014.
14:50
VOYO logo

Sindikalci tvrde da je ta, nekada poznata i respektabilna zadarska tvornica uništena na klasičan hrvatski pretvorbeni način.

Radnicima nisu isplaćene čak 24 plaće, a vlasnik Jozo Grgić i direktor Marko Matić su nakon 8 godina dospjeli na sud zbog gospodarskog kriminala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravnik SSSH Vedran Uranija ustvrdio je kako kupljene dionice nikada nisu plaćene, a podignuti su veliki hipotekarni krediti koji također nikad nisu vraćeni.

Traže poništenje privatizacije i povrat nekretnina

Osim plaća i odštete, Uranija i radnici traže poništenje privatizacije, povrat svih nekretnina i ubrzanje sudskog postupka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovaj scenarij podsjeća na Nauta Lamjanu, dakle scenarij je očito bio sličan u cijeloj Hrvatskoj. Nekretnine se založe, podignu se krediti, tvrtka se uništi, ljudi odu na ulicu bez plaća i otpremnine. To je klasični scenarij koji je uništio na stotine zadarskih i hrvatskih tvrtki", istaknuo je Uranija.

Eta Marušić, jedna od bivših radnica Elektronike, kaže kako su joj ostali dužni čak 24 plaće. "Podizali su se ogromni krediti s milijunskim ciframa, sve pod hipoteku, sve se prodalo, kako, zašto, nitko ništa ne zna, ali mi smo ostali na ulici…", rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ana Alavanja ispričala je sličnu radničku priču. "Meni su ostali dužni 23 plaće. Napravljen je još 2000. godine spisak i tada je to iznosilo 75.000 kuna, ali nitko nikad nije dobio novce. Trebamo ih tužiti i ići na njihovu imovinu. Dosta je! Ovo je prestrašno, nikad ovakvog kriminala, jada i bijede nije bilo. Ovo mora prestati", poručila je ogorčena radnica.

Na sudu održano tek jedno ročište

Povratnik iz Australije Jozo Grgić zvani Jablan poznat je javnosti kao sudionik večere u hotelu na Tenerifima kada je uhićen general Ante Gotovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema optužnici, Grgić je 1999. godine najprije nezakonito, u valu tadašnje kuponske privatizacije, preuzeo većinski paket dionica Elektronike koje nikada nije platio.

Nakon toga, založene su nekretnine tvrtke i dobivenim novcem pokriveni su dugovi u njegovim zagrebačkim tvrtkama Sono i Sonosat, dok je zadarska Elektronika otišla u stečaj i likvidaciju. Na zadarskom Općinskom sudu održano je tek jedno ročište, a tereti ga se za izvlačenje 1,9 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije privatizacije, Elektronika je bila uspješna tvrtka sa 162 radnika koja je proizvodila elektroničke dijelove za tržište diljem Europe i svijeta.

U stečaju koji je otvoren u srpnju 2000. godine preostala su 42 zaposlenika završila na ulici, bez plaća i otpremnina, a tvorničke nekretnine – 16.000 kvadrata zemljišta, tvorničke hale i radionice, prodane su na javnoj dražbi zadarskom Tankerkomercu u vlasništvu Bože Jusupa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo