Ako se ostvare novi projekti, opasnost od poplava bit će još i veća

Brane i nasipi preblizu su obalama rijeka, a gradnja novih hidroelektrana i radovi na povećanju plovnosti Save mogli bi dovesti do katastrofe.

20.9.2014.
15:42
VOYO logo

Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode u današnjem priopćenju, nakon posljednjih poplava na rijeci Savi, ističe kako je potrebno očuvati postojeće riječne ekosustave s prirodnim poplavnim područjima i obnoviti povijesne poplavne nizine gdje god je to moguće, jer bi nove regulacije i hidroelektrane, čija se gradnja planira, mogle na toj rijeci povećati opasnosti od poplava.

Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode navodi kako je oko 78 posto negdašnje poplavne nizine uz rijeku Savu odijeljeno od rijeke branama ili nasipima koji su preblizu obalama te smatraju kako je loš sadašnji koncept obrane od poplava koji se zasniva na regulaciji rijeka, izgradnji brana i akumulacija jer da može ponekad imati katastrofalne posljedice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moramo raditi s prirodom

"Moramo raditi zajedno s prirodom da bismo ublažili posljedice poplave, a ne protiv nje kao što je to do sada bio slučaj", ističe Tibor Mikuška, predsjednik iz društva koje ujedno provodi kampanju "Spasimo plavo srce Europe" na Savi.

Smatraju kako moderni pristup gospodarenju rijeka nije dopro do odgovornih jer se samo u Hrvatskoj i Sloveniji planira 19 novih hidrocentrala te da istodobno Savi prijete i novi regulacijski radovi radi staromodnih planova plovidbe koji predviđaje povećanje klase plovnosti Savom od Siska do Beograda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ako se ti projekti ostvare, opasnost od poplava će se značajno povećati. To neće dovesti samo do ekološke katastrofe, već i do opasnosti za ljude", upozoravaju.

Ističu kako je, prema istraživanjima Svjetskog fonda za zaštitu okoliša (WWF) iz 2010., moguća obnova i ponovo povezivanje s rijekom više od 90.000 hektara prirodnih retencija duž Save, čime bi ona postala najznačajniji prirodni sustav za obranu poplava u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Planska gradnja i pravovremeno reagiranje

Potrebno je, dodaju, poboljšati prostorno planiranje i ne dopustiti novu gradnju kuća i gospodarskih objekata na područjima pod dosegom stogodišnjih poplava, organizirati moderno praćenje stanja, komunikaciju i sustav za pravovremeno reagiranje te poboljšati prekograničnu izmjenu informacija.

Rijeka Sava, poručuju iz Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode, predstavlja jednu od ekološki i kulturno najzanimljivijih riječnih područja u Europi. Ukupne dužine od 944km, ova rijeka povezuje četiri države i utječe na živote 8 milijuna ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sava je stoga jedna od ključnih rijeka u međunarodnoj kampanji „Spasimo plavo srce Europe“, kampanji čiji je cilj očuvanja najznačajnijih rijeka na Balkanu. U cijelom području između Slovenije i Albanije je planirana je izgradnja više od 570 hidroelektrana, ugrožavajući ogromnu biološku raznolikost.

Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo