Engleska je u ključnoj utakmici 3. kola svladala Sloveniju s 1:0 te otišla u osminu finala.

23.6.2010.
19:57

Nelson Mandela Bay. Stadion Port Elizabeth. Sudac: Wolfgang Stark (Njemačka). Strijelac: 0:1 - Defoe (23).

SLOVENIJA (4-4-2): Handanovič - Jokić, Cesar, Šuler, Brečko - Kirm (od 79. Matavž), Radosavljevič, Koren, Birsa - Ljubijankič (od 62. Dedič), Novakovič.

ENGLESKA (4-4-2): James - A. Cole, Terry, Upson, Johnson - Milner, Barry, Lampard, Gerrard - Rooney (od 72. Joe Cole), Defoe (od 86. Heskey).Gordi Albion je nakon remija s SAD-om (1:1) i Alžirom (0:0) svojim navijačima u odlučujućoj utakmici za ostanak na SP-u konačno priuštio razloge za slavlje te je pobjedom 1:0 nad Slovenijom izborio nastup u osmini finala SP-a.

U susretu u kojemu su morali osvojiti tri boda kako bi nastavili sa sudjelovanjem na ovogodišnjem SP-u, engleski reprezentativci prikazali su svoju najbolju igru, ali ponovno nisu briljirali.

arti-201006230398006U napadu Engleske Rooneyju se za ovu utakmicu pridružio brži Defoe umjesto Heskeyja, a taj se potez izborniku Capellu na kraju i isplatio jer je upravo napadač Tottenhama postigao jedini pogodak na utakmici.

Nakon nervoznog početka, ključni trenutak dogodio se u 23. minuti kada je Milner uputio dobar centaršut s desne strane na vrh peterca, a tamo je Defoe reagirao brže od svog čuvara Šulera te poslao loptu iza leđa Handanoviča.

Englezi su vrlo brzo imali dvije prilike za povećanje vodstva, ali prvo je Lampard u 27. minuti udarcem sa 16 metara promašio vrata, da bi u 30. minuti Handanovič uspio zaustaviti udarce Rooneyja i Gerrarda.

Početkom drugoga poluvremena Englezi su imali čak tri situacije za povećanje vodstva, ali Defoe je u 46. minuti loše reagirao pred golom, potom je u 57. minuti Handanovič sjajno obranio pokušaj Terryja glavom, da bi se minutu potom Rooney sam našao pred Handanovičem, ali njegov udarac s desetak metara slovenski je vratar vršcima prstiju skrenuo u vratnicu.

Slovenci su mogli kazniti Engleze za te promašaje u 68. minuti, ali niti iz tri pokušaja nisu uspjeli pronaći put do mreže. Udarce Novakoviča i Dediča blokirali su Terry i Johnson, a potom je Birsa promašio vrata.

U posljednjih 20 minuta bila je vidljiva velika nervoza u engleskoj momčadi koja je grčevito branila minimalnu prednost. Koliko je bio strah od mogućeg izjednačenja koje bi ih izbacilo sa SP-a potvrđuje i podatak da je izbornik Capello iz igre izvadio oba početna napadača, Rooneya i Defoea, a u igru je uveo veznjaka Joea Colea, dok je Heskey dobio tek posljednjih pet minuta.

Do same završnice utakmice i Slovenija je usprkos porazu bila u osmini finala, ali upravo u trenutku kada je sudac Stark označio kraj dvoboja u port Elizabethu, SAD je u Pretoriji postigao pogodak protiv Alžira kojim je s treće pozicije skočio na prvu, dok su Slovenci ostali bez nastavka natjecanja.

Udarci: 13 - 13 Udarci izvan okvira: 7 - 5 Udarci u okvir: 6 - 8 Korneri: 2 - 11 Zaleđa: 1 - 1 Prekršaji: 19 - 20 Žuti kartoni: 3 - 1 Crveni kartoni: 0 - 0 Posjed lopte: 46 posto - 54 posto

Pretorija. Stadion Loftus Versfeld. Sudac: Frank de Bleeckere (Belgija). Strijelac: 1:0 - Donovan (90+1).

SAD (4-4-2): Howard - Cherundolo, Bocanegra, DeMerit, Bornstein (od 80. Beasley) - Donovan, Edu (od 64. Buddle), Bradley, Dempsey - Gomez (od 46. Feilhaber), Altidore.

ALŽIR (3-2-4-1): Mbolhi - Bougherra, Halliche, Yahia - Yebda, Lacen - Belhadj, Ziani (od 69. Guedioura), Matmour (od 85. Saifi), Kadir - Djebbour (od 65. Ghezzal).Bila je to očekivano zanimljiva utakmica jer su obje momčadi imale izglede za prolaz u osminu finala, a susret su obilježili nevjerojatni promašaji s obje strane, posebno Amerikanaca koji su imali dvije vratnice i pet sjajnih prilika.

Kada se već činilo kako će utakmica završiti bez golova, Landon Donovan je u prvoj minuti sudačke nadoknade postigao gol koji je američku vrstu gurnuo na vrh skupine, a Sloveniju i Alžir poslao kući. Da je ostalo 0:0, plasman u drugi krug bi osigurala Slovenija.

Alžir je puno bolje otvorio utakmicu i već u sedmoj minuti je Djebbour uzdrmao vratnicu. Tijekom cijelog poluvremena Alžir je imao nešto veću dominaciju, ali su Amerikanci imali bolje prilike. U 20. minuti SAD je postigao gol, no zgoditak Dempseyja je poništen zbog zaleđa.

Amerikanci su imali sjajnu priliku i u 33. i 37. minuti, no prvi put je loše pucao Donovan, a drugi put Altidore.

U nastavku utakmice američka vrsta je bila daleko bolja i teško je opisati što su sve odabranici Boba Bradleya uspjeli promašiti, no na kraju su ipak uspjeli ugurati loptu u mrežu i zasluženo pobijedili.

Amerikanci su tako na kraju ipak otišli u drugi krug kao pobjednici skupine. Engleska je zauzela drugo mjesto, Slovenija treće, a Alžir posljednje.