TAJNOVITA BAZA U SAMOM SRCU AFRIKE: / Američki špijuni u Nigeru imaju jasan cilj, a njihovo postrojenje raste i raste...

Image

CIA u tajnosti razvija zračnu bazu na sjeveru Nigera kako bi mogla kontrolirati terorističke skupine u subsharskom području, no ograničena je najnovijom uredbom Joea Bidena

9.3.2021.
17:09
VOYO logo

Najpoznatija, a po mnogima i najmoćnija obavještajna organizacija, američka CIA, nastavlja sa aktivnostima koje su slabo poznate širokoj javnosti. Iako je administracija predsjednika Joea Bidena ograničila zračne napade dronovima, zrakoplovna baza u Dirkou na sjeveru Nigera i dalje raste. Taj je objekt nastao 2018. godine u sklopu malog komercijalnog aerodroma te je služio za izviđanje aktivnosti u jugozapadnoj Libiji, ali i praćenje aktivnosti Al Kaide, Islamske države i drugih ekstremističkih skupina koje djeluju u Nigeru, Čadu i Maliju.

Nove satelitske snimke koje je objavio The New York Times, pokazuju kako je baza znatno proširena, pista znatno produljena, a mogu se vidjeti i letjelice poput borbenog drona MQ-9 Reaper ili zrakoplova za potporu u specijalnim operacijama U-28A

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bidenov savjetnik za Nacionalnu sigurnost, Jake Sullivan, 20. siječnja je uputio direktivu prema vojsci i CIA-i po kojima oni moraju dobiti dozvolu Bijele kuće za napad na terorističke organizacije u slabo razvijenim područjima gdje nema američkih kopnenih snaga, poput Somalije, Jemena i Libije. Za vrijeme Donalda Trumpa, vojska i CIA su, u skladu s okolnostima, same odlučivali hoće li napasti ili ne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Val nasilja u Sahelu

Ovakva odluka dolazi u trenutku kada se val nasilja proširio Sahelom, odnosno subsaharskim dijelom Afrike koji se proteže od Senegala do Sudana. Djelovanja Islamske države na tom prostoru proširila su djelovanje terorista i na ranije mirna područja, poput Obale Bjelokosti, Benina, Toga i Gane, gdje Pentagon ima logističko središte. Umjesto slabljenja islamističkih skupina, Pentagon je krenuo u obuzdavanje prijetnje.

"Sigurnost se i dalje pogoršava u Sahelu, a kako se nestabilnost širi, prijeti i obalnoj, zapadnoj Africi. Ne možemo zanemariti da će trajni sukob u Africi i dalje stvarati prijetnje američkom osoblju, partnerima i interesima", poručio je Colin Kahl, kandidat predsjednika Bidena za najvišeg dužnosnika Pentagona, Senatskom odboru za oružane snage u pisanim odgovorima na pitanja uoči prošlotjednog saslušanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Afričko zapovjedništvo Pentagona upravlja dronovima MQ-9 Reaper iz glavnog grada Nigera, Niameya koji je udaljen 1280 kilometara od Dirkoua te iz zračne baze u Agadezu koji je udaljen 560 kilometara. Iako je vojska otamo pokretala svoje zračne napade na militante Al-Qaide i Islamske države, ništa se nije zbivalo od rujna 2019.

Stoga se analitičari pitaju što će SAD-u zračne operacije vojske i CIA-e iz istog područja. Odgovor možda leži u tome što je Francuska, doduše bezuspješno, izvela zračne napade dronovima na pobunjenike u Nigeru, Burkina Fasu i Maliju. Štoviše, Međunarodna organizacija za krize primijetila je da bi se moglo postići više fokusiranjem na pokušaje stvaranja mira u lokalnim zajednicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pariz i njegovi partneri trebali bi preusmjeriti svoj pristup prema naporima koji naglašavaju upravljanju, a posebice smirivanje eskalirajućih napetosti među zajednicama i između zajednica i države u ruralnim područjima, što džihadisti iskorištavaju te poboljšanjem vladinog pružanja osnovnih usluga građanima", stoji u izvješću.

Vojska kao pokriće CIA-i

Baza u Dirkouu nastala je 2018. kao odgovor na zasjedu militanata u kojoj su ubijena četiri američka vojnika. Radi pokrića, ona je označena kao baza američkog ratnog zrakoplovstva, no od početka je njome upravljala CIA. Baza je ipak dio političkih previranja s kojima se susreće američka vojska, jer je glasnogovornica Zapovjedništva za Afriku, Nicole Kirschmann potvrdila da se baza u Dirkouu smatrala "izgubljenom" te da zapovjedništvo nije sudjelovalo u njenoj izgradnji. No, kako onda objasniti da je pista produljena na gotovo 3200 metara, iako zasad nema hangara u kojima bi se mogli smjestiti borbeni zrakoplovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još ranije, Barack Obama je odobrio vojne napade dronovima, dok je CIA-u ostavio po strani. No, njen program nije u potpunosti ugašen, već je revitaliziran 2017. pod paskom tadašnjeg direktora, Mikea Pompea. No, tek treba vidjeti što će Bidenova administracija učiniti s obzirom na to da još uvijek prikuplja podatke o procjenama žrtava u napadima izvan područja vojnih djelovanja u Trumpovoj eri. Republikanci su to, naravno, kritizirali.

"Ova je akcija još jedna birokratska zapreka koju je stvorila Bidenova administracija, a koja će neprijateljima donijeti prednost u odnosu na Sjedinjene Države i naše saveznike", rekao je predstavnik Mike Rogers iz Alabame, viši republikanac u Odboru za oružane snage Doma, a pridružio mu se predstavnik Texasa, Michael McCaul, stariji republikanac u Odboru za vanjske poslove Zastupničkog doma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci za protuterorizam upozoravaju da bi bez Pentagona i CIA-e, koje podupiru francusku misiju u Sahelu, sigurnosna situacija mogla izmaći kontroli. "Al-Qaida i Islamska država proširile su operacije u Sahelu. Troškovi poslovanja Dirkoua, financijski i politički gledano, izuzetno su niski", rekao je Bill Roggio, urednik Long War Journala, web stranice koju vodi Zaklada za obranu demokracija koja prati vojne udare na militantne skupine.

Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo