Otvoren rat protiv svih koji muljaju s porezima - krpaju se zadnje rupe u zakonu

U načelu, zemlje Europske unije su složne: bankovna tajna mora nestati pred poreznicima.

24.5.2013.
12:33
VOYO logo

EU je objavila rat utajivačima poreza. Do kraja godine bi trebala biti usvojena nova pravila kojima bi praktično nestala bankovna tajna pred službenicima poreznih ureda - i to diljem Europske unije. Šefovi država i vlada zemalja članica EU su ove srijede u Bruxellesu bili jedinstveni, a u ovoj općoj razmjeni podataka bi trebale sudjelovati i još pet zemalja koje nisu članice Unije, uključujući i Švicarsku.

Cilj je da automatska razmjena informacija sadrže sve bankovne podatke u EU, a ne samo prihodi od kamata. Njemačka kancelarka Angela Merkel smatra kako je postignut ''ozbiljan napredak''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

''Ako želimo potaći ljude da pošteno plaćaju porez, onda je važno da se usvoji i mjera protiv utajivača poreza'', tvrdi Merkel.

Skrivaju imena 'kao zmija noge'

No, pojedine zemlje još uvijek koče takav dogovor o razmjeni podataka. Luksemburg i Austrija zahtijevaju da se prvo postigne dogovor sa zemljama koje nisu članice Unije kao što su Švicarska, Liechtenstein, San Marino, Monako i Andora. Inače će, smatraju, taj sporazum imati nedostatke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Luksemburg i Austrija do sada nisu otkrivali imena onih koji u toj državi plaćaju porez i ustraju na očuvanju bankovne tajne. Luksemburg pak teži dozvoliti razmjenu podataka tek 2015. ali će ona i tada biti ograničena samo na podatke o prihodima od kamata. No, to neće tako i ostati obećava premijer Luksemburga Jean Claude Juncker. ''Mi smo u načelu suglasni u proširenju podataka o poreznoj osnovici i na druge financijske produkte'', objavio je premijer, piše Deutsche Welle.

Najveći porezi u matičnoj zemlji

Pored ovih mjera protiv građana koji žele utajiti porez, vlada Irske se pred čelnicima Europske unije založila i za mjere protiv tvrtki i poduzeća koja izbjegavaju plaćanje poreza tako da 'biraju' zemlju gdje će onda platiti najmanja davanja. Zapravo se sama Irska našla na udaru kritika iz Sjedinjenih Američkih Država koje optužuje tu zemlju kako služi koncernu Apple kako bi tako plaćao manje poreza u SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zato ministar gospodarstva Irske Richard Bruton smatra kako su potrebne međunarodne, jedinstvene mjere kako bi se spriječila konkurencija najnižih poreznih stopa. S tim se slaže i njemačka kancelarka kojoj je također stalo da mnoge njemačke tvrtke sa podružnicama u svijetu, na koncu plaćaju najveći porez u svojoj matičnoj zemlji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo