Devojčice na Balkanu ubijane i pre rođenja

Ženska deca nepoželjna naročito u albanskim sredinama

3.1.2013.
15:51
VOYO logo

"Femicid", odnosno ciljano uništavanje ženskih fetusa, postaje sve raširenija pojava na Balkanu, a to će imati dramatične društvene posledice, piše nemački list Süddeutsche Zeitung, a prenosi Beta.

Reč je o prekidima trudnoće, uglavnom pod pritiskom muža i njegove porodice, u slučajevima kada se utvrdi da je reč o ženskom fetusu, ali i o ubijanju novorođenih ženskih beba. Takva pojava je naročito specifična za albanski kulturni krug, smatra Krisof Gilmot, stručnjak za stanovništvo sa pariskog Instituta za razvoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Süddeutsche Zeitung navodi da u Albaniji već sada na 100 novorođenih devojčica dolazi 112 dečaka, što je situacija ista kao u Indiji gde "femicid" već decenijama spada u ključne socijalne probleme. Ista pojava je primećena i u susednim zemljama, pa tako Gilmot navodi da na Kosovu na 100 rođenih devojčica dolazi 110 dečaka, u Crnoj Gori 109, u Makedoniji 106.

- Koliko god to saznanje bilo bolno, abortusi u slučaju ženskih fetusa su tamo kulturološki fenomen koji ima korene u arhaičnom poimanju porodice - smatra Gilmot i dodaje da je to zbog toga što dečaci zadržavaju porodično ime kojeg se devojčice udajom najčešće odriču, i zbog tradicije da se o ostarelim roditeljima brinu sinovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gilmot navodi da "svi ginekolozi u Albaniji znaju da roditelji žele da saznaju pol deteta" i znaju da često dolazi do abortusa kada se utvrdi da je beba ženskog pola. Da bi se sprečilo da na svet dođu devojčice, veoma su rasprostranjeni ilegalni pobačaji, u odmakloj trudnoći.

U Indiji i više drugih azijskih zemalja, na primer, lekarima je zabranjeno da pre rođenja utvrđuju pol beba i to saopštavaju roditeljima, ali je zabrana najčešće bez rezultata s obzirom na rasprostranjenu korupciju i u zdravstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Paradoksalno, ali medicinski napredak vodi do toga da roditelji mogu da ispune tradicionalnu želju da dobiju sina, i do toga da se devojčice diskriminiušu, piše Süddeutsche Zeitung.

Prosečan odnos polova kod novorođenčadi širom sveta je 100 prema 105 u korist dečaka. Ovaj "višak" dečaka kasnije se neutrališe zbog veće smrtnosti muškie dece. Međutim, kada je broj dečaka nesrazmerno veći od broja devojčice, demografska struktura se drastično remeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razvoj na Balkanu Kristof Gilmoto naziva "alarmantnim". Polna nesrazmera dovodi do toga da muškarci više nisu u stanju da nađu partnerke i ožene se. Nedostatak žena ne dovodi, kako bi se moglo očekivati, do toga da one budu "mažene i pažene", već upravo obrnuto - nasilje prema ženama raste, što pokazuje i studija Fonda Ujedinjenih nacija za stanovništvo.

Pored toga šire se prostitucija i trgovina ženama, povećava se broj prinudnih brakova već u detinjstvu, kao i broj samoubistava među ženama koje ne mogu da izdrže pritisak da moraju da rode muško dete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nemački list smatra da bi problemom ciljnih pobačaja ženskih fetusa na Balkanu morala da se pozabavi i Evropska unija, međutim, ističu, čak i ako se povede uspešna akcija protiv ove vrste diskriminacije, negativne posledice osećaće se još decenijama.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo