Ove godine samo u Splitu nestalo čak 30 maloljetnika

22.12.2014.
14:22
VOYO logo

Od početka godine je prijavljeno 114 nestanaka. Među nestalih 65 osoba su i dvije osobe kojima se svaki trag izgubio za vrijeme Domovinskog rata. Još se uvijek traže dvije osobe nestale ovoga ljeta. Poljak nestao na Biokovu i Talijan za kojeg sumnjaju da je samovoljno napustio Hrvatsku, ali u policiji još sve provjeravaju.

Voditelj Odjela za kriminalističke evidencije i potrage splitske policije, Stipan Skejić, za Hinu je rekao kako su im najbrojnija udaljenja od kuće iako njih najbrže rješavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Takvih je udaljenja najviše, ali ih riješimo u roku od 24 sata. Maloljetnici i mladi su tu najbrojniji. Vrlo se često iz kuće udaljuju tijekom ljeta ili zbog loših ocjena pred kraj školske godine. Najviše ih je u dobi od 13 godina. Sakriju se kod prijatelja ili u parkovima, napuštenim prostorima te u blizini kuće u kojoj žive", objašnjava Skejić.

Treba brzo odreagirati

Od 30 nestalih maloljetnika i mladih puna dva tjedna trajala je potraga za jednom studenticom kojoj su znali smjer kretanja pa je sve na kraju završilo dobro. Skejić upozorava kako kod nestanka maloljetnika imaju obvezu obavijestiti Centar za socijalnu skrb koji se uključuje u slučaj i takvu djecu stavlja pod nadzor. Osim maloljetnika i mladih iz kuće se udaljuju dementne i suicidalne te osobe oboljele od 'alzheimera'. Za dementne osobe je specifično da se u mislima vraćaju u djetinjstvo te se tako najčešće udaljuju prema mjestima povezanim s prošlošću odlazeći put roditeljske kuće, škole koju su pohađali, mjesta gdje su se igrali, na grobove članova obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U takvim slučajevima, otkriva Skejić, treba brzo odreagirati s obzirom na dob i nemoć oboljelih osoba koje će se dolaskom noći i pada temperature naći u krajnje kriznoj situaciji. Jedan takav slučaj je prije nekoliko dana u Kaštelima završio sretno jer je oboljela osoba od 'alzheimera' pronađena živa već sljedeće jutro zahvaljujući brzoj akciji u koju su se u vrlo kratkom vremenu uključile policijske postaje Kaštela, Trogir i Solin te aerodromska policija.

Pomorca traže već 35 godina

Najstariji slučaj u splitskim potragama zasigurno je jedan pomorac i osoba nestala u Košutama kod Sinja koji se traže već 35 godina. Zanimljiv je slučaj kod pomoraca koji su mahom nestali u stranim državama gdje su plovili i iako je njihov nestanak prijavljen u tim zemljama obveza je to učiniti i u domicilnoj državi. Voditelj Odjela Stipan Skejić rado se prisjeća ovoljetne potrage za Poljakom u Omišu. Čovjek je imao nesuglasice sa suprugom nakon čega je najavio samoubojstvo i nestao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Odmah po prijavi nestanka angažirali smo kolege u Omišu, interventnu policiju, Drugu splitsku policijsku i solinsku postaju. Pretražili smo ogroman teren od Omiša pa sve do splitskog gradskog groblja Lovrinac. Poljaka smo naposljetku pronašli u rastrojenom stanju, ali živog na benzinskoj crpki u Solinu. Bio je dehidriran pa mu je pružena liječnička pomoć", kaže Skejić.

Najmanje dva do tri puta godišnje speleolozi prilikom raznih istraživanja u špiljama duž županije pronalaze dijelove kostura osoba koje su, kasnije je pokazala analiza, nastradali većinom u Drugom svjetskom ratu. Prema protokolu u tim se situacijama prvo uzima DNA kosti nakon čega se ulazi u bazu podataka. Ako se sumnja da je riječ o osobi nestaloj u vrijeme Drugog svjetskog rata uzima se DNA od članova njegove obitelji kako bi se utvrdilo radi li se o osobi za kojom je potraga raspisana. Jer u policiji kažu kako uvijek traže i osobe koje se zbog imovinsko-pravnih odnosa proglase mrtvima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveća akcija

"Takav sam sličan slučaj imao u svojoj policijskoj karijeri i to kada sam radio u Drugoj policijskoj postaji. Na području Splita je nestao jedan čovjek, a nakon nekoliko dana je njegov automobil pronađen na području Žrnovnice. Iako je u međuvremenu proglašen mrtvim pronašli smo njegove ostatke nakon 11 godina potrage na brdu Perun iznad Žrnovnice. Sjećam se te opsežne potrage u ljeto kada mi je zbog visoke temperature i napora od srčanog udara uginuo službeni potražni pas", prepričava Skejić.

Najveća akcija splitskog Odjela za kriminalističke evidencije i potrage te druga najveća u Hrvatskoj bila je u kolovozu 2012. kada se tragalo za meksičkom turistkinjom nestalom u Park šumi Marjan. Trajala je puna tri dana i u njoj su sudjelovala tri belgijska ovčara, helikopter, 150 policajaca, članova HGSS-a, planinara, civila i brojnih drugih. Tijekom pretrage je pregledan doslovno svaki milimetar zemlje na Marjanu. Policija je obavila preko 400 informativnih razgovora s ljudima koji su se zatekli na Marjanu u vrijeme nestanka Meksikanke ili su mogli imati bilo kakva saznanja koja bi pomogla u pronalasku nesretne djevojke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U slučaju nestanka osobe policija građane savjetuje da to što prije prijave u najbližoj policijskoj postaji ili obavijeste Centar 112 nakon čega se bez odgode kreće u potragu. Prvo se obavlja razgovor s osobom koja je dojavila nestanak, ali i ukućanima, kolegama s posla, prijateljima, školskim kolegama, svima onima koji mogu dati bilo kakvu korisnu informaciju.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo