FOTO: / Uhićeni Đuro Brodarac i Milanković

Prvi ljudi sisačke policije s početka 1990-tih godina, Đuro Brodarac i Vladimir Milanković uhićeni su u ponedjeljak ujutro zbog zapovjedne odgovornosti za ratne zločine iz 1991. godine.

20.6.2011.
11:18
VOYO logo

Za ratne zločine na sisačkom području počinjene 1991. godine policija je u ponedjeljak ujutro uhitila Đuru Brodarca, bivšeg župana i načelnika Policijske uprave Sisačko - moslavačke, Vladimira Milankovića - ratnog zapovjednika specijalne policije u Sisku, te Dragu Bošnjaka, bivšeg pripadnika sisačke paravojne jedinice Vukovi.

Upravo se članove te jedinice ranije spominjalo kao izvršitelje najvećeg broja ubojstva tijekom 1991. godine. Milanković i Bošnjak uhićeni su jutros oko 7.30 sati u svojim domovima u Sisku, a Đuro Brodarac u vikendici na zadarskom području.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mogu samo potvrditi da je policija kod mene zbog istrage", rekao je telefonski Đuro Brodarac oko devet sati ujutro. U tim trenucima u tijeku je bila pretraga njegove vikendice.

Prema službenim podacima, a i ranijim navodima Đure Brodarca, policija je 1991. godine registrirala 40-ak ubojstava Srba sa sisačkog područja, no do prije dvije godine niti jedan slučaj nije bio stigao pred sud. O broju ubijenih Srba u Sisku postoje različiti podaci, no riječ zasigurno o više desetaka civila koji su odvedeni iz svojih domova na početku Domovinskog rata, te zatim ubijani, i najčešće bacani u rijeku Savu. Kao mjesto egzekucija najviše se spominjala privremena vojarna ORA u sisačkom Galdovu i još neki vojni objekti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uhićeni su na putu za Osijek, jer istragu provodi osječki Županijski sud, na temelju odluke da se ratni zločini procesuiraju na samo četiri suda u Hrvatskoj. Iz ravnateljstva policije najavili su priopćenje.

Ispred obiteljske kuće Đure Brodarca u Vurotu, kod Siska, zatekli smo samo dva djelatnika policije koji čuvaju objekt. Suprugu uhićenog Milankovića zatekli smo ispred njihova stana u centru Siska, a o uhićenju supruga nije željela ništa komentirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Gdje je bilo zločina, mene nije bilo'

Podsjetimo, prošle je godine županijski državni odvjetnik Stipe Vrdoljak potvrdio kako se istražuju i provjeravaju sve činjenice vezane uz kaznena djela ubojstva iz ratnih godina na sisačkom području, osobito 1991. i 1992. godine.

Prozvani Brodarac i Milanković više su puta proteklih godina demantirali tvrdnje o zločinima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Gdje je bilo zločina, mene nije bilo, a gdje ih nije bilo, mene je bilo" rekao je prije godinu dana Brodarac.

Međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International u je izvještaju hrvatskim institucijama u prosincu 2010. godine iznijela niz kritika zbog nepostupanja prema osobama koje su morale biti upoznate sa zločinima koji su se događali u Hrvatskoj. Te osobe, po mišljenju AI-ja, štiti njihova moć. Spomenuli su Vladimira Šeksa, Tomislava Merčepa i Davora Domazeta Lošu. Dva dana nakon toga Merčep je uhićen, a 9. lipnja 2011. konačno je podignuta i optužnica protiv njega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povodom izvješća programska direktorica Amnesty Internationala za Europu i središnju Aziju Nicola Duckworth je u intervjuu za Novosti kazala kako bi odgovori hrvatskih institucija na pitanja o osobama koje su povezivane s ratnim zločinima, mogli utjecati na brzinu zatvaranja Poglavlja 23 o pravosuđu i temeljnim ljudskim pravima, time i ulaska Hrvatske u EU.

Tada je predložila i osnivanje specijalnog suda u Sisku. Donosimo vam njeno obrazloženje Novostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je sa Siskom, što priječi procesuiranje tamošnjih zločina? U istraživanju sisačkog slučaja ustanovili smo nesrazmjer između broja evidentiranih ratnih zločina kojima barata vlast i mnogo većeg broja o kojem su nam govorili sisački Srbi. Neravnoteža u brojevima je uistinu velika. Prema onome što vidimo, sisačke su vlasti počinile zločine nad sisačkim Srbima. Zbog toga smo preporučili osnivanje specijalnog suda za ratne zločine.

Što se od osnivanja specijalnog suda može očekivati? Kao prvo, izuzetno je teško održati suđenje u zajednici gdje je takav zločin uzeo maha. Riječ je o posebnoj vrsti zločina koji traži posebna znanja tužitelja i sudaca, uz specijalizirane jedinice istražitelja, koje sistemski poznaju slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U čemu je prepreka? Imate zakonodavstvo koje omogućuje osnivanje četiriju specijaliziranih sudova za ratne zločine, u Zagrebu, Osijeku, Splitu i Rijeci. Jedini sud toga tipa je u Zagrebu. Očito, imate manjak kapaciteta, ali upravo zato ovi slučajevi trebaju dobiti prednost. Jer, kako vrijeme prolazi, sjećanja slabe, svjedoci umiru...

Vezani članci:

arti-201104260043006 arti-201003080854006 arti-201104060506006 arti-201101140337006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Gajin svet
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
Azbuka našeg života
default_cta
Cijena strasti
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
Volio bih da sam ovdje
default_cta
VOYO logo